Нові видання про край у 2015 році


Цитати Сходу : зб. спогадів, 2014-2015 / [упоряд. С. Могилко]. – Черкаси : Третьяков О.М., 2015. – 174 с.

 

Черкаський журналіст С. Могилко зібрав під однією обкладинкою реальні історії, думки, переживання очевидців війни на Донбасі. Їх автори – бійці та військові журналісти, волонтери та переселенці. Спогади написані ними в період з літа 2014 року по літо 2015 року. Цей рік війни став найтяжчим випробуванням для українців та загартував дух волі – незламної волі до перемоги. Цитати Вільних людей, зібрані у цій книзі, мають стати напуттям для кожного Патріота.

Носань, С.Л. Міражі істини, або Шлях до Едему [Текст] : [в 2 кн.] / Сергій Носань. – Черкаси : Чабаненко Ю.А., 2015.

Кн. 1 : Вигнанці. – 2015. – 423 с. : іл.

Кн.2 : Вибір. – 2015. – 515 с. : іл.


Видання містить оповідання, драми, публіцистику відомого черкаського письменника Сергія Луковича Носаня. Це його роздуми над життям – не лише власним, а й кожної людини зокрема й Людства загалом; це розмисли про наше майбутнє, про феномен буття такої рідної, крихітної й беззахисної планети Земля.

Ця книга – про Вічний Шлях і вічне шукання розгадки Таїни та Сенсу Буття, про нескінченні блукання в Міражах Істини. Це – творчий заповіт автора.

На думку письменника Василя Захарченка, вершиною творчості Сергія Носаня є драма-феєрія «Вигнанці» – сучасний діалог Добра і Зла.

Видання містить матеріали, присвячені рідній землі – Черкащині: Дніпру, Росі, Холодному Яру, затопленому водами Дніпра с. Дубинка, де народився автор, парку «Софіївка», видатним землякам Т. Шевченку та В. Симоненку.

За цю книгу С.Л. Носаня представлено на здобуття Національно премії України імені Тараса Шевченка.

Нераденко, Т.М. Археологічне минуле Черкащини : посібник-довідник / Тетяна Нераденко. – Київ : [б. в.], 2014. – 164 с. : іл. – (Бібліотека МАН). – Бібліогр. : с. 136 – 163.

 

У посібнику-довіднику подано короткий нарис археологічного минулого Черкащини _ складова Середнього Подніпров’я й України.

Книга містить відомості про музейні заклади Черкащини, в яких експонуються археологічні матеріали з пам’яток краю: Черкаський обласний краєзнавчий музей, музей археології Середньої Наддніпрянщини Черкаського національного університету імені Б. Хмельницького, музей археології та музей Богдана Хмельницького Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» в м. Чигирині, Канівський історичний музей, Корсунь-Шевченківський історичний музей, музей поселень-гігантів трипільської культури в с. Легедзине Тальнівського району, Уманський краєзнавчий музей.

Посібник буде цікавим і корисним учням, педагогам Малої академії наук України, широкій читацькій аудиторії.

Компанієць, О.В. Село Червона Слобода на Черкащині в період Другої світової війни : 70-річчю звільнення села від нім. Загарбників присвяч. / Олексій Компанієць. -  Черкаси : Вовчок О.Ю., 2014. – 171 с. : іл. – Бібліогр. : с. 165 – 169.

 

У книзі на основі сучасних досліджень вітчизняних та зарубіжних істориків, матеріалів періодичної преси, із залученням архівних матеріалів та свідчень очевидців показане життя найбільшого села  Черкащини – Червоної Слободи – у роки Другої світової війни.

Пропонована робота є першим в історії дослідженням, присвяченим історії цього населеного пункту. У ній розкрито основні віхи історії краю 30-х – 40-х рр. ХХ ст. (довоєнний час, початковий період війни), окупація та звільнення від гітлерівців, зроблено спробу висвітлити життя мешканців краю під кутом зору історії повсякденності та мікроісторії. Поряд з тим, дослідження дає на місцевому матеріалі відповіді на цілий ряд запитань навколо селянського виміру в Другій світовій війні.

Видання розраховане на тих, хто цікавиться історією рідного краю

Васильчук, М. За голосом навздогін [Текст] : автобіогр. повість з Демуцьким у центрі / Микола Васильчук ; [передм. Є. Барана, О. Сторожука]. – Коломия : Вік, 2015. – 175 с.

 

Книжку присвячено життю і подвижницькій праці фольклориста і хорового диригента, організатора охматівського народного хору Порфира Демуцького (1860 - 1927). Автор змалював постать Демуцького на тлі власних вражень від сприйняття Жашківщини другої половини 1980-х років.

Книга побудована як пошукове дослідження, в якому переплітається історія Жашкова – сучасна і минула, з історією життя і творчості Порфирія Демуцького, його сина Данила Демуцького, а також тих людей, які були пов’язані з ними або зберігали і розшукували інформацію про них.

Повість написана легко, доступно, без засилля фактажу. Все в ній гармонійне і пізнавально-інтригуюче.

Ця книга повинна дійти до читача, бо у ній розкривається доля талановитого інтузіаста української народної пісні, чий життєвий шлях вартує популяризації і виходу за межі кола науковців-фольклористів. Особливо цікавою вона буде жителям Черкащини, адже постать Порфира Демуцького – гордість нашого краю.

П’ятун-Діброва, В.І. Візії Віщого Птаха [Текст] : поезії / Василь П’ятун-Діброва ; [передм. Л. Дяченко-Лисенко]. – Черкаси : Інтроліга ТОР, 2013. – 135 с.

 

Феномен Особистості на ім’я Василь П’ятун-Діброва без сумніву є явищем всеукраїнським, загальнонаціональним. Він віщий, енциклопедичний, непередбачуваний, створив власний поетичний світ, котрий грунтується на архетипах української ментальності та на яскравих категоріях концепції буття авторського «Я».

Василь Іванович – колишній житель м. Сміла. Він – організатор літературно-мистецького клубу «Натхнення» у цьому місті, видав альманах смілянських літераторів «Клекіт», був головою Смілянського літературно-мистецького об’єднання «Тясмин». Василь П’ятун-Діброва був організатором і учасником багатьох літературних заходів, допомагав молодим поетам.

Збірка поезій «Візії Віщого Птаха» - третя збірка автора. Вона буде цікавою усім любителям поезії.

Носань, С. Сонцем осяяний острів [Текст] / Сергій Носань ; [передм. С. Ковганюка]. – Черкаси : Чабаненко Ю.А., 2015. – 167 с.

 

Відомий майстер слова Сергій Лукович Носань присвятив цю повість студентам та викладачам Черкаського державного педагогічного інституту (нині Національний університет імені Богдана Хмельницького), а також ні з чим незрівняному, незабутньому і неповторному тодішньому студентському братству, тій світлій, романтично-окриленій, душевно-самобутній аурі… аурі, що єднала всіх у ті сонячно-голубі і веселково-веселі літа.

Ті роки (1963 – 1967 ) – зримо, не пригасаючи, живуть у пам’яті і душі автора, живуть неначе казковий, огорнутий живописними барвами й омитий шовковими хвилями Дніпра-Славути «сонцем осяяний острів».

Книга буде цікавою колишнім студентам університету, які навчалися в 60-і роки минулого століття, а також усім прихильникам творчості Сергій Носаня.

Бриченко, А. Рік 2014-й [Текст] / Анатолій Бриченко. – Черкаси : Вертикаль, 2015. – 163 с. : іл.

 

Автор книги Анатолій Бриченко, житель м. Черкаси, розповідає про дуже незвичайний 2014 рік. такого ще не було у  новітній історії України. Події року, власні оцінки, роздуми, зустрічі з майданівцями та АТОшниками – ось зміст цього видання. Кажуть, що книга потрібна буде потім…

Тупицький, Ю.П. Семигори мої, Семигори [Текст] : [поезії] / Юрій Тупицький. – Черкаси : Чабаненко Ю.А., 2014. – 199 с.

 

Книжка вміщує тонку і душевну лірику, в якій звучать мотиви любові до рідної землі, болю за свій народ, якому довелося пережити тяжкі часи випробувань, віри в краще майбутнє. Далеко не останньою є й тема кохання: взаємного, щирого, щасливого й мінливого, оманливого, болючого. Прості слова, невибагливі форми віршів налаштовують на роздуми і дарують щире тепло. Збірка орієнтована на широке читацьке коло.

Автор книги багато років працював режисером на кіностудії імені О. Довженка, зняв чимало відомих кіно- і телефільмів, писав сценарії, поезію, прозу, музику.. Зараз живе у рідному селі Воронинці Чорнобаївського району.

У Юрія Тупицького – кожне просвітлене правдою почуттів і роздумів слово, слово народжене в серці і зігріте душею, несе в собі вогонь «спасенної» свічі, на чому тримається справжня література.

Зінченко, С.Г. Вогонь Холодного Яру [Текст] : [повість] / Сергій Зінченко. – Черкаси : Вовчок О.Ю., 2015. – 155 с.

 

Історична повість розповідає про події двадцятих років минулого століття на території Холодного Яру. Описується період з початку створення куреня Холодного Яру до загибнлі Отамана Василя Чучупаки.

Автор повісті, вчитель з холодноярського с. Мельники, використав матеріали: повісті Ю. Горліс-Горського «Холодний Чр», книги Романа Коваля «Коли кулі співали», збірника матеріалів та спогадів «Героїзм і трагедія Холодного Яру» під редакцією Романа Коваля, спогади жителів с. Мельники Чигириннського району.

Книга адресується любителям історичної художньої літератури, студентам-історикам, усім небайдужим до історії рідного краю.

Зінченко, С.Г. Отаман Холодного Яру [Текст] : [роман] /Сергій Зінченко. – Брустурів : Дискурсус, 2015. – 158 с.

 

Історичний роман про одну зі сторінок повстання проти польського поневолення під назвою «Коліївщина». У книзі описані події визвольного руху на території Середнього Подніпров’я, яким керував один із сподвижників Максима Залізняка – Семен Неживий.

Під час написання роману були використані матеріали польових досліджень працівників філіалу «Холодний Яр» Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» і краєзнавців Григорія Мироненка та Миколи Шмиголя.

Книжка – пригодницький героїчний роман. Легкість і жвавість письма підхоплює на хвилю читання з першої сторінки. І ти вже пливеш – рядок за рядком – аж до другого берега. А там задума – непроста історія нашого народу. Але такі, як отаман Холодного Яру Семен Неживий, ланка за ланкою спричинилися до нинішніх перемог.

Видання буде цікавим любителям історичних романів, студентам-історикам, краєзнавцям.

Калуцька, Н.Б. Олександр Кошиць. Мистецька діяльність у контексті музики ХХ сторіччя [Текст] : [монографія] / Н. Калуцька, Л. Пархоменко. – Київ : Фенікс, 2012. – 382 с. : іл. – Бібліогр. : с. 363 – 380.

 

Монографія присвячена легендарному Олександру Кошицю (1875-1944) – геніальному диригентові, композитору, етнографові, письменнику, дитячі та юнацькі роки якого пройшли у с. Тарасівці на Звенигородщині. З палкою любов’ю згадував пізніше він у своїх «Спогадах» свою «любу Тарасівку», записував свого часу Тарасівські пісні.

Здійснюючи місію посланців УНР до народів Заходу (з весни 1919 р.) Кошиць концертував з хоровими капелами у багатьох країнах Європи й Америки, відкрив зарубіжжю дивовижний світ нашої національної культури – акапельну співочу традицію, розмаїття пісенності та духовної музики. Концерти мали тріумфальний успіх. Українське мистецтво було визнано унікальним явищем європейської культури, а диригентська палітра і техніка Маестро – великим відкриттям. Та попри світову славу митець не зміг повернутися в Україну, це стало трагедією. Довготривала заборона в УРСР імені і творів Кошиця уподібнила його до митців розстріляного відродження, збіднила наше музичне мистецтво.

У цьому виданні чи не вперше простежено становлення феноменального таланту О. Кошиця, колізії його життя й творчості не лише за його літературними працями, а й за новими документами, матеріалами періодики, спогадами сучасників і листуванням. Книжка щедро ілюстрована, оснащена хронографом і покажчиками творів.

Для любителів мистецтва, студентів музичних закладів, усіх небайдужих до проблем української історії та культури.

Фіть, Л. Книжкова справа в Черкасах, 1878-1920 рр. : монографія / Людмила Фіть. – Черкаси : Чабаненко Ю.А., 2014. – 140 с. : іл.

 

Книга Людмили Фіть розповідає про зародження та розвиток книговидання у м. Черкаси, а вихід у світ «Книжкової справи у Черкасах 1878-1920 рр.» вважається знаковим.

У своїй книзі автор переконливо продемонструвала своє вміння працювати з архівними матеріалами і дохідливо доносити їх до читача, який зможе дізнатися про діяльність перших місцевих друкарень та першу видавничу продукцію черкаських друкарів, ознайомитися з характеристикою видавничого репертуару.

Велику увагу приділено діяльності місцевого видавництва «Сіяч». Дослідження  може стати своєрідним вікном у минуле Черкащини для тих, хто захоплений минулим свого міста та щиро бажає краще знати свій рідний край.

Видання містить фотоматеріали та копії документів. Додатки монографії містять каталог видавничої продукції черкаських друкарень.

Книга призначена для фахівців видавничої справи та широкого кола читачів.

Пахаренко, В. Шевченко як геній : природа, своєрідність і стратегії інтеграції геніяльности поета / Василь Пахаренко ; [відп. ред. В. Поліщук]. – Черкаси : Брама-Україна, 2013. – 839 с. : іл. + електрон. опт. диск. – Бібліогр. : с. 788 – 830.

Т.Г. Шевченко є центральною постаттю в історії української літератури і культури. У монографії досліджено феномен геніальності Тараса Шевченка, схарактеризовано основні сучасні інтерпретації постатті й творчості митця – академічну, постмодерністську, нігілістичну, інтегрально-націоналістичну, філософсько-екзистенційну; обгрунтовано доцільність антропологічного, персоналістичного підходу в трактуванні означеної проблеми.

Автор констатує діалектичне співіснування двох домінант становлення людського духу – раціоналістичної та суб’єктивно-ексистенційної, а геніальність розглядає як синтез цих настанов, максимальне осягнення всеєдності буття, керованої любов’ю.

Геніальність Шевченка зумовлена музичним типом його поезій, ідеєю згармонізування світу, творенням метаромантичного ідіостилю.

Авторське розуміння проблеми адресується фахівцям з історії й теорії літератури, культурології, викладачам і студентам вищих навчальних закладів гуманітарного спрямування, всім шанувальникам творчості Тараса Шевченка.

Музей Т.Г. Шевченка у Мошнах. – Черкаси : Третьяков, 2014. – 20 с. : іл.

 

Т.Г. Шевченко бував у Мошнах у найщасливіші дні свого вільного життя, тут  провів більшу частину днів свого третього, останнього, арешту, зустрівши щирих і добрих друзів.

Книга містить матеріал про музей Т.Г. Шевченка в Мошнах (колишній будинок Нагановського). Музей має історичну, етнографічну та меморіальну складові, які дають можливість не тільки розповісти про перебування тут поета, а й занурити відвідувачів із ХХІ у ХІХ ст.

Видання насичене фотоматеріалами, фрагментами експозицій, що висвітлюють перебування Т.Г. Шевченка в Мошнах у 1843, 1845, 1859 роках.

Музей Т.Г. Шевченка у Мошнах гостинно приймає відвідувачів, які зможуть оглянути основну експозицію, унікальні архітектурні споруди та здійснити прогулянку по Мошногір’ю, де був колись англійський парк М.С. Воронцова.

Видання буде цікавим усім, кому дороге ім’я Кобзаря, хто хоче більше знати про його долю.

Роду криниця віща : л-ра рід.краю : посіб. для 5-11 кл. загальноосвіт. навч. закл. – Черкаси : Чабаненко Ю.А., 2014. – 340 с.

 

Виховання підростаючого покоління на культурно-історичних цінностях свого народу завжди гарантувало вічність життя нації, а література, як мудрий духовний досвід нашого народу, відіграє неоціненну роль.

Пропонований посібник містить багатий матеріал, який допоможе педагогові поглибити знання учнів про творчість письменників Черкащини, спонукатиме до роздумів над вічними моральними категоріями, над питанням про значення родини в житті людини. Учні матимуть можливість дізнатися з книги багато цікавого про вірування наших пращурів, їхні звичаї, про джерела народної мудрості, навчаться глибше проникати в зміст тексту, будувати власні висловлювання, розвивати своє творче мислення.

Допоміжний матеріал читач знайде в додатках: «Скарбничка», «Основні національні вартості», «Словничок». Матеріали посібника можна використовувати на уроках літератури рідного краю і на уроках із позакласного читання.

Видання буде цікавим як для педагогів і учнів, так і для всіх, хто цікавиться літературою рідного краю.

Хоменко В. Пам’ятні місця Звенигородки: путівник / Володимир Хоменко ; [відп. ред. М. Пономаренко]. – Київ : Арт Економі, 2015. – 25 с. : іл.

Міста, як і люди, мають своє обличчя, свою біографію.

Цей короткий путівник адресований шанувальникам пам’яток історії та культури, екскурсантам міста Звенигородка. Автор звертає увагу читача на історію міста, на перших його господарів, на архітектурні споруди та пам’ятні місця, на наявні пагорби, пам’ятники та меморіальні дошки Звенигородки.

Видання насичене фотоматеріалами (з 1910 по 2012 роки).

Путівник стане у пригоді всім, хто цікавиться історією Звенигородки.

Маснюк, В. Вузлики на пам’ять. Ч. 2. Вєрко, нам не по дорозі / Валерій Маснюк ; [передм. В. Пахаренка]. – Черкаси : Чабаненко Ю.А., 2012. – 111 с.

 

Плекання культури мовлення – обов’язок кожного з нас. Книжка «Вєрко, нам не по дорозі» Валерія Маснюка – це своєрідний посібник з культури мовлення, другий у доробку автора. Він містить понад 200 віршиків-вузликів, веселеньких і гумористичних, а часом серйозних, навіть сердитих. Вони навчають, повчають, закликають не бути байдужими до мови, адже вона, переконаний автор, – це не лише багатство держави, а й її візитка. А творити цю візитку слід гуртом – від центральної влади до сільського голови, вчителя у школі та вихователя у дитсадку.

Це книжка, на думку письменника Василя Пахаренка, «Стане в пригоді кожному черкасцеві, кожному українцеві – від допитливого п’ятикласника до сивочолого ветерана чи солідного державного службовця, підприємця, журналіста, вчителя. Що ширше коло читачів здобуде В. Маснюк, то частішою, барвистішою, милозвучнішою стане наша мова, то надійнішою буде запорука, що існуватиме, квітнутиме вона завжди».

Яхно, І. Журба і радість у долях наших: іст. події в долях жителів с. Матусів Шполян. р-ну Черкас. обл. (док., фот., спогади, легенди) / Іван Яхно. – Черкаси : Вертикаль, 2012. – 647 с. : іл. – Бібліогр. : с. 644.

 

Книга Івана Яхна відкриє нам багато нових сторінок про працьовитих, талановитих і щедрих душею жителів села Матусів, які разом з усім українським народом протягом багатьох століть творили історію, культуру, звичаї, православну християнську віру, відшліфовували милозвучність мови та пісні.

У книзі «Журба і радість у долях наших» зібрано документи, фотографії, легенди та спогади жителів Матусова у відповідності до історичних подій, що відбулися й відбуваються.

Автор хоче пробудити в свідомості читачів велику гордість за величні бойові і трудові подвиги пращурів в ім’я свободи і незалежності України.

Видання може слугувати довідниковим матеріалом для тих, хто не байдужий до минулого нашої країни.

Брижицька, С. Подія на Чернечій і долі людей : про заміну чавун. хреста на могилі Т. Шевченка : [до 90-річчя заміни чавун. хреста на могилі Т. Шевченка] / Світлана Брижицька ; [відп. ред. Третяков О.] ; Шевченків. нац. заповідник. – 2-ге вид., переробл. і доповн. – Черкаси : Вовчок О.Ю., 2013. – 199 с. : іл. – Бібліогр. : с. 183 – 196.

 

У дослідженні викладено матеріал про людей, які безпосередньо були причетними до ухвалення рішення щодо заміни чавунного хреста, встановленого у 1884 році на могилі Тараса Шевченка, на пам’ятник 1923 року, а також подано спогади свідків цих подій і відгуки відвідувачів могили 1925 – 1928 років.

Вперше проаналізовано ставлення відвідувачів могили Тараса Шевченка до першого радянського пам’ятника (1923) на могилі митця.

Джерельною базою дослідження слугували архівні матеріали Інституту рукопису Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського, Державного архіву Черкаської області, наукового і фондового архівів Шевченківського національного заповідника.

У виданні є значний ілюстративний матеріал: фото та фоторепродукції, що зберігаються в музейній колекції та науковому архіві Шевченківського національного заповідника.

Книга буде цікавою всім шевченкознавцям, музейним працівникам, українознавцям і тим, хто цікавиться постаттю Тараса Шевченка і його вшануванням.

Безгодов, О. Натхення / Олексій Безгодов. – Черкаси : Чабаненко Ю.А., 2013. – 115 с. : іл.

 

Олексій Безгодов презентує читачам нову книгу під назвою «Натхнення». Ім’я збірки характеризує її зміст – легкий і водночас неймовірно глибокий. У книзі розгортаються всі грані таланту автора як прозаїка, поета і драматурга.

Твори автора стоять над буденністю, у них вкладена висока ідея і духовний зміст. Автор прямує за своєю музою, оспівуючи силу натхнення, красу мистецтва, не обминає й болючих злободенних тем.

Книга особливо порадує тих читачів, які сприймають цей світ душею, спонукатиме до роздумів і духовного пошуку, стане джерелом естетичної насолоди.

Тарасовими шляхами : [зб. творів юних поетів Черкащини, 2014] / Черкас. обл. молодіж. ресурс. центр, Черкас. обл. орг. Нац. спілки письменників України. – Черкаси : Гордієнко Є.І., 2014. – 243 с.

 

У цій збірці представлено вірші талановитих черкащан – учасників обласного конкурсу юних поетів «Тарасовими шляхами».

Головна мета конкурсу – виявлення та розкриття літературних здібностей і обдарувань підростаючого покоління, підтримка творчо обдарованої молоді, вшанування пам’яті Т.Г. Шевченка, популяризації його творчої спадщини й утвердження духовних заповідей, як важливого чинника консолідації суспільства, активізації виховної роботи.

Кожен охочий з будь-якого куточку Черкащини мав можливість взяти участь у цьому конкурсі, подавши у відділ сім’ї та молоді свої творчі напрацювання.

У 2014 році в обласному конкурсі взяли участь 144 юних поети, 365 віршів яких розглянуто професійним журі з Черкаської обласної організації Національної спілки письменників України.

Усі твори, подані учасниками до обласного конкурсу, опубліковано у даній збірці без редагування.

Книга буде цікавою для пошановувачів поетичного слова.

Шамрай, О. Краєзнавство і навчально-виховний процес : метод. посіб. / Г.О. Шамрай : Нац. спілка краєзнавців України, Обл. орг. Нац. спілки краєзнавців України, Кам’ян. рай. гром. орг. «Спілка краєзнавців». – Черкаси : Вертикаль, 2014. – 79 с. : іл.

 

Методичний посібник, присвячений 200-річчю з дня народження Т.Г. Шевченка, 60-річчю утворення Черкаської області та 70-ї річниці визволення області, України від фашистських загарбників та 70-ї річниці перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941 – 1945 років, вміщує матеріали програми про рідний край, краєзнавчі розвідки, інформацію про досвід організації дослідницької роботи.

У даному виданні є програма факультативного курсу з історії рідного краю, матеріали з методичних розробок і рекомендацій по збору історико-культурних матеріалів рідного краю, розробка маршруту пішохідного походу І категорії складності по Холодному Яру на допомогу керівникам туристичних груп, які працюють з юними туристами, є ряд зразків історико-краєзнавчої пошукової роботи, проведення заходів з учнівською молоддю, які об’єднують в собі компоненти патріотичного виховання.

Посібник розрахований на допомогу методистам, заступникам директорів з виховної роботи, вчителям історії, краєзнавцям, учнівській молоді, керівникам гуртків загальноосвітніх та позашкільних навчально-виховних закладів освіти, усіх, хто вивчає історію рідного краю, шанує його історію та людей, що її творили.

Всеукраїнське свято богатирської сили на призи пам’яті Івана Піддубного : с. Красенівка [Черкас. обл.], 23 серп. 2014 р. / Чорнобаїв. райдержадмін., Чорнобаїв. райрада, Красенів. сільрада. – Черкаси : Брама-Україна, 2014. – 36 с. : іл.

 

Дане видання містить цікаві сторінки біографії Івана Піддубного – символа української сили та борцівської вправності.

Імена талановитих українських борців почали з’являтися на світовій спортивній арені наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття. В їх сузір’ї – Іван Максимович Піддубний – людина благородного духу і козацької звитяги, що мав природний хист і уміння перемагати спортивних противників. Славетний український богатир, людина-легенда, чемпіон чемпіонів, Піддубний понад 40 років був непереможним борцем світу. Тому не дивно, що сучасні українські силачі й відомі борці інших країн щорічно виборюють право бути гідним його імені.

Книжка розповідає про сходження борця на «Олімп». Цікавими є сторінки про історію свята І.М. Піддубного та про його батьківщину – село Красенівку на Чорнобаївщині.

Видання має світлини, пов’язані з життєвим шляхом спортсмена. Адресована книга всім, хто цікавиться володарями української богатирської сили.

Яхно, І. Легенди та пейзажі села Матусів / Іван Яхно, Ольга Збризька. – Черкаси : Вертикаль, 2014. – 207 с. : іл. – Бібліогр. : с. 205.

 

У книзі «Легенди та пейзажі с. Матусів» зібрано легенди, які тісно пов’язані з історією нашої держави і містять у собі певні моральні навантаження. У них засуджуються антигуманні вчинки людей, схвалються благородні поступки героїв легенд. Вони спонукають читача робити Добро на Землі.

Друга частина книги веде читача у чарівний світ природи. Автори книги закликають берегти природу, примножувати її багатства, бо хто порушує закони природи, знищує її, неодмінно стане її жертвою.

Книга має цікаві кольорові фотоматеріали чарівних краєвидів Матусова.

Видання адресоване всім читачам, які цікавляться історією рідного краю, зокрема Шполянщиною.

Людний, Ф. Кам’янщина партизанська : присвяч. 70-річчю Великої Перемоги / Ф. Людний. – Черкаси : Вертикаль, 2014. – 150 с. : іл. – Бібліогр. : с. 149.

 

Федір Петрович Людний – краєзнавець, самовідданий дослідник історії Кам’янщини, справжній її патріот. Його книга «Кам’янщина партизанська» – результат багаторічної праці, де зібрані відомості про партизанський рух на Кам’янщині, про людей, які в роки Другої світової війни в тилу ворога, не жаліючи свого життя, боролися з фашистами.

У книзі йде розповідь про кам’янчан, які безпосередньо діяли і мали зв’язок з партизанським загоном ім. Ворошилова, про справжній партизанський край – Холодний Яр.

Читач дізнається про те, якою була Кам’янщина у ту далеку пору. Сюжети книги ніби переносять нас в останні мирні дні червня 1941 року, коли жителі краю трудилися, жили своїми повсякденними турботами. Разом з автором маємо змогу відчути тривожну атмосферу воєнного часу, скласти шану мужності воїнів і жителів району, які самовіддано боронили свою землю від ворога.

Видання буде цікавим усім, хто шанує історію рідного краю і хоче більше знати про події Великої Вітчизняної війни.

Легенди і перекази Городищини / [упоряд. Горідько Т.М.] – Черкаси : Інтроліга ТОР, 2014. – 47 с.

 

Городищина самобутній і неповторний край, минувшина якого оповита численними легендами й переказами. Тому не випадково саме цей пласт усної народної творчості склав основу пропонованої читачам книги, до якої увійшли матеріали, записані місцевими краєзнавцями – працівниками бібліотечних установ від старожилів району.

Вміщені у книзі легенди та перекази розповідають про важливі події в історії Городищини, життя і вчинки земляків, окремі населені пункти краю та походження їх назв.

Дане видання збагачує палітру краєзнавчих досліджень цього куточка Черкащини, розширює межі пізнання його історико-культурних традицій.

Книга допоможе читачам глибше пізнати історію рідного краю. Вона виховуватиме повагу до своєї історії та культури.

Подорожуємо Черкащиною : [турист. путівник] / Черкас. обл. ін-т післядиплом. освіти пед. працівників Черкас. облради ; [упоряд. Т. Федорова ; редкол. : І. Шарапа, Н. Чепурна]. – Черкаси : Чабаненко Ю.А., [2014?]. – 35 с.: іл.

 

Черкаська земля приваблює своєю неповторною красою і привітністю. Протягом тисячоліть наш край є унікальним осередком, де історично склалося етнічне ядро українства, зароджувалися й міцніли козацтво, державотворчі традиції, формувалися морально-етичні засади української нації та сучасна культура середньої Наддніпрянщини.

Туристичний путівник «Подорожуємо Черкащиною» ознайомлює читача з унікальною історико-культурною спадщиною краю, зокрема з пам’ятками трипільської культури ІV – ІІІ тисячоліть до нашої ери, яка за своїм рівнем не поступалася розвиненим цивілізаціям стародавнього світу.

Увагу привертають об’єкти гетьманської столиці Чигирина, шевченківські місця, уманська «Софіївка».

Книга покликана не тільки ознайомити гостей черкаського краю з його історією та сучасністю, а й відкрити для них багатство природи цього неповторного куточка України. Для учнівської та студентської молоді це багатоілюстроване видання стане місточком до пізнання рідного краю через мандрівку по ньому.

Хоменко, В. Земляки / Володимир Хоменко ; [відп. ред. М. Пономаренко]. – К. : Арт Економі, 2015. – 74 с. : іл.

 

Кореспонденції Володимира Хоменка різноманітні за своїми темами. Пише він про трудівників села, про роботящих школярів, які на полях і фермах допомагають батькам. У багатьох статтях знайомить читачів із книжковими новинками. Невтомний пропагандист книги, обравши собі професію бібліотекаря, прищеплює своїм читачам любов і повагу до книги.

Збірник «Земляки» – прилога до виданої книги «Пам’ять». Автор розповідає про відомих, малознаних чи й призабутих земляків, по краплині зібравши цікаві факти з усних розповідей та з бібліографічних джерел. Імена, прізвища… А Скільки за ними справжніх постатей – керівників, творчих і технічних працівників редакцій, журналістів…

Книга містить світлини з особистого фотоархіву Володимира Хоменка.

Видання зацікавить тих читачів, які бажають більше дізнатися про цікавих особистостей рідного краю.

Хоменко, В. Зона / Володимир Хоменко ; [відп. ред. М. Пономаренко]. – К. : Арт Економі, 2015. – 51 с. : іл.

 

Нова книжка історика і журналіста Володимира Хоменка «Зона» – це розповідь про земляків-звенигородчан, які стали жертвами репресій радянської тоталітарної системи.

Великий терор, який чинив радянський режим – це болюча тема. Жертвами того більшовицького молоха стали мільйони людей.

Свого часу автор спілкувався з колишніми політв’язнями П. Васіщевим, Ю. Завальним, К. Олійником, Г. Підоплічком та іншими земляками.

Книга містить світлини земляків-звенигородчан та копії окремих документів.

Читач ознайомиться з короткою інформацією про В.М. Чорновола, Берту Корсунську, М. Іванченка, А. Кримського, І.Д. Капуловського та інших.

Видання зацікавить тих читачів, які не байдужі до історії рідного краю та видатних особистостей.

Юний краєзнавець Черкащини. Число 13. Туристичні можливості Правобережної Черкащини. Число 14. Краяни і знаменитості Правобережної Черкащини / Черкас. обл. орг. НСК України [та ін.] ; [під ред. Т.М. Нераденко]. – Черкаси : Чабаненко Ю.А., 2014. – 274 с., [18] с. : іл.

 

Збірник «Юний краєзнавець Черкащини. Число 13-14» є продовженням серії збірників, започаткованих у 2001 році з метою друку науково-дослідницьких робіт учнів черкаських шкіл та вихованців позашкільних навчальних закладів. Дане видання присвячено публікації матеріалів, які будуть цікавими широкому колу черкаських педагогів і школярів, адже вони знайомлять з туристичними можливостями, пам’ятками історії, культури і природи, заповідниками і музеями (Число 13), видатними краянами і знаменитостями правобережних районів Черкаської області (Число 14).

Збірник під редакцією Тетяни Миколаївни Нераденко буде цікавим широкому колу краєзнавчої громадськості, всім, хто цікавиться історією, культурою та природою Черкащини.

Юний краєзнавець Черкащини. Чис. 15. Археологія Черкащини / Черкас. обл. орг. НСК України [та ін.] ; [під ред. Т.М. Нераденко]. – Черкаси : Чабаненко Ю.А., 2014. – 290 с. : іл.

 

Даний збірник, що виходить під редакцією Т.М. Нераденко, містить матеріали науково-дослідницьких робіт юних краєзнавців – учнів черкаських шкіл.

Книга має цікаві матеріали про археологічну спадщину Черкащини, зокрема кам’яний вік, мідний, бронзовий, ранньозалізний вік, про козацький період, про дослідників археологічних пам’яток та багато іншого. Серед великої кількості цінної і цікавої інформації є довідник історичних періодів та археологічних культур в краї.

Автор збірки пропонує особисто розроблені програми «Археологічне краєзнавство» для загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів Черкащини.

Збірник рекомендовано широкому колу краєзнавчої громадськості, педагогам, учням, всім, хто цікавиться історією, природою і культурою Черкаського краю.

Голуб, О.Д. Історія села Пастирського Смілянського району Черкаської області : наук.-попул. іст. нарис / Голуб Оксентій. – Вид. 2-ге, доповн. – К. : Профі, 2012. – 83 с. : іл. – Бібліогр. : с. 68 – 69.

 

Глибока шана і любов до рідної землі, до малої батьківщини – одне з найсвятіших почуттів, які кожна людина проносить крізь усе життя.

Самовіддана подвижницька праця дослідників історії рідного краю набуває дедалі більшої ваги. Автори книг прагнуть донести до людей знання про далеке і близьке минуле своїх міст і сіл.

Однією з таких праць є пропонована книга О.Д. Голуба про село Пастирське на Смілянщині, відоме своїми людьми – воїнами, трудівниками і митцями, славним і героїчним минулим.

Книга має цікаві відомості про історію села від найдавніших часів до сьогодення. Автор провів значну за обсягом пошуково-дослідницьку роботу в архівних установах, бібліотеках та музеях, зустрічався з великою кількістю односельчан.

Видання розраховане на широке коло читачів.

Симоненко, В.А. Цар Плаксій і Лоскотон : твори для дітей / Василь Симоненко ; [передм. Т. Калиновської, П. Жука]. – Черкаси : Вовчок О.Ю., 2013. – 101, [2] с.

 

Василь Симоненко написав ряд творів для дітей. Пропоноване видання містить вірші та казки автора, які продовжують добрі традиції українського фольклору. Казки письменника для малюків і дорослих мають прозорий зміст, а їх провідною темою є протиріччя Добра і Зла.

Привертають особливу увагу читачів такі казки: «Цар Плаксій і Лоскотон», «Подорож у країну Навпаки».

До цієї збірки також увійшли твори поета, рекомендовані Міністерством освіти і науки України для вивчення в школах.

Дане видання допоможе школярам крізь призму художнього слова зрозуміти, хто ж він, «витязь молодої української поезії», а також детальніше познайомитися з його творчим доробком.

Книга запрошує юних читачів доторкнутися до творчості В.А. Симоненка.

Оберемок, В.К. Сердечний Рай / Віра Оберемок. – Черкаси : Вертикаль, 2014. – 209 с. : іл.

 

У 2014 році побачила світ книжка Віри Оберемок «Скринька Віри», яка вмістила твори про добро, добролюбів, добровольців і добродіїв.

Дане видання ніби продовжує філософію попереднього, тому що воно – про віру, надію і любов, без яких життя людей немислиме особливо тоді, коли воно підкріплене справжньою романтикою і фантастичністю.

Книга «Сердечний рай» просякнута духом справедливості, духом поетів-шістдесятників, особливо – Василя Симоненка.

Збірка про те, як думати, мріяти і жити красиво, як у Сердечному Раї.

Шевченкова скарбниця : матеріали І-го Всеукр. з’їзду музей. працівників, присвяч. 200-річю від дня народж. Т.Г. Шевченка та актуалізації вшанування пам’яті Великого Кобзаря напередодні його 200-літнього ювілею / Черкас. обл. краєзн. музей ; [відп. ред. В.І. Нестеренко]. – Черкаси : Брама-Україна, 2012. – 186 с. – Містить бібліогр.

 

До збірника «Шевченкова скарбниця» включені матеріали, представлені учасниками І-го Всеукраїнського з’їзду музейних працівників, присвяченого 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка та актуалізації вшанування пам’яті Великого Кобзаря напередодні його 200-літнього ювілею.

І Всеукраїнський з’їзд проходив на черкаській землі, де народився і знайшов вічний спочинок Т.Г. Шевченко. Головне завдання з’їзду не тільки визначити подальші кроки у підготовці святкування 200-річного ювілею поета, а й створити Банк даних «Тарасова скарбниця» - своєрідний центр української Шевченкіани.

Видання розраховане на науковців, музейних працівників, викладачів, краєзнавців та широке коло шанувальників історії рідного краю.

Юний краєзнавець Черкащини. Чис. 12. Дослідження переможців П’ятого обласного конкурсу юних краєзнавців Черкащини / Черкас. обл. орг. НСК України [та ін.] ; [під ред. Т.М. Нераденко]. – Черкаси : Чабаненко Ю.А., 2014. – 285 с. – Містить бібліогр.

 

Даний збірник є продовженням серії збірників, започаткованих у 2001 році з метою друку науково-дослідницьких робіт юних краєзнавців – учнів черкаських шкіл, а присвячений збірник 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка, 70-річчю визволення Черкаського краю від фашистських загарбників, 60-річчю створення Черкаської області.

Книга адресована широкому колу краєзнавчої громадськості, зокрема педагогам та учням загальноосвітніх шкіл та позашкільних навчальних закладів, всім, хто цікавиться історією, культурою і природою Черкащини.

Юний краєзнавець Черкащини. Чис. 10-11. Дослідження переможців Третього і Четвертого обласних конкурсів юних краєзнавців Черкащини / Черкас. обл. орг. НСК України [та ін.] ; [під ред. Т.М. Нераденко]. – Черкаси : Чабаненко Ю.А., 2014.- 369 с. – Містить бібліогр.

 

Збірник є продовженням серії збірників, започаткованих у 2001 році з метою друку науково-дослідницьких робіт юних краєзнавців – учнів черкаських шкіл.

Числа 10-11 збірника містять наукові дослідження переможців Третього і Четвертого обласних конкурсів юних краєзнавців Черкащини, визначено переможців конкурсу.

Книга має матеріали про кургани та могильники як безцінну історико-культурну спадщину України, розкриває проблеми знищення курганної культури та надає пропозиції щодо можливих шляхів вирішення проблеми знищення курганів та могильників.

Збірник адресовано краєзнавчій громадськості, всім, хто цікавиться історією, культурою і природою Черкащини.

Юний краєзнавець Черкащини. Чис. 7. Тетяна Нераденко. Учнівська археологічна експедиція «Молюхів Бугор» : 15 років у путі. Чис. 8. Дослідження Молюхова Бугра в Малій академії наук України. Чис. 9. Публікації учасників експедицій «Молюхів Бугор» за виступами на краєзнавчих конференціях / Черкас. обл. орг. НСК України [та ін.] ; [під ред. Т.М. Нераденко]. – Черкаси : Чабаненко Ю.А., 2014. – 297 с., [12] с. : іл. – Містить бібліогр.

 

Збірник містить матеріали науково-дослідницьких робіт юних краєзнавців – учнів черкаських шкіл.

Число 7 -9 присвячено учнівській археологічній експедиції «Молюхів Бугор» та дослідженню її результатів у Малій академії наук, надруковано у 2014 році.

Збірник виходить під редакцією Нераденко Тетяни Миколаївни, кандидата історичних наук, археолога, краєзнавця, методиста Черкаського територіального відділення Малої академії наук України.

Видання адресоване широкому колу краєзнавчої громадськості, всім, хто цікавиться історією Черкащини.