Нові видання про край у 2018 році

 

Чигирине, Чигирине / [Нац. іст.-культур. заповідник «Чигирин»]. – [Б. м. : б. в., 2018?]. – [72] с. : іл.

Путівник підготовлений Національним історико-культурним заповідником «Чигирин». Заповідник володіє унікальним історико-культурним потенціалом. До його складу входять пам’ятки історії археології, ландшафту, архітектури і містобудування. Це численні пам’ятні місця козацької доби та часів гайдамаччини, визначні природні об’єкти, найвідомішим з яких є тисячолітній дуб Максима Залізняка у Холодному Яру. До пам’яток національного значення належать Замкова гора у м. Чигирин, городище чорноліської культури (ІХ – VI ст. до н. е.), Іллінська церкваXVII ст., місце усипальниці Б. Хмельницького (1657 р.) в с. Суботів, церква Святого Миколая у с. Стецівка.

Про ці інші пам’ятки Чигиринщини розповідає путівник, який презентує цей край, як один з провідних туристичних центрів України.

Прекрасно ілюстроване видання адресоване екскурсантам, кількість яких щороку зростає.

Краєзнавство Черкащини : [збірник] №11/2017 : 100-річчю Укр. революції 1917–1921 рр. присвч. / Черкас. обл. орг. Нац. спілки краєзнавців України ; [упоряд. В. М. Мельниченко та ін.]. – Черкаси : Вертикаль, 2017. – 323 с. : іл. – Містить бібліогр.

Черговий номер часопису Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України присвячено 100-річчю Української революції 1917–1921 рр. На його сторінках висвітлюються події революції на Чигиринщині, у Холодному Яру, на Золотоніщині, Канівщині, Христинівщині, Уманщині, Корсунщині.

Збірка містить статті про видатних черкащан – учасників революції та увічнення революційних подій на Черкащині.

Шимановська, С. С. розповідь про наш дім : пер. з пол. / Софія Шимановська ; [ред. Д. Сапіга]. – Львів : Каменяр, 2010. – 103 с. : іл.

Ця книжка – своєрідна лірична розповідь про родинне гніздо всесвітньовідомого польського композитора Кароля Шимановського – садибу в с. Тимошівка, тепер Кам’янського району.

Чистим і щирим словом, з виликою любов’ю і пієтетом сестра композитора відтворює атмосферу, в якій зароджувався і розвивався талант видатного митця.

Горб-Дубова, Т. П. Доле моя, доле : [оповідання] / Тамара Горб-Дубова ; [передм. В. Б. Страшевича, Г. Шквар]. – Черкаси : Інтроліга ТОР, 2017. – 283 с.

Автор цієї книги – донька відомого на Черкащині командира партизанського загону Петра Антоновича Дубового. У загоні народних месників Тамара Петрівна ще підлітком пізнала вершини людського подвигу і самопожертви. Навчилася цінувати кожну мить життя, за яке боролися для своїх дітей Петро Дубовий та його побратими. Тепер, коли їх уже немає, саме Тамара Горб-Дубова прийняла на свої плечі обов’язок берегині того братства, яке народилося і зросло до масштабів партизанської війни у лісах Холодного Яру.

Про війну, побачену дитячими, найвразливішими очима, вона розповідає у своїх оповіданнях-спогадах. Вони – про життя близьких людей та їхні різні життєві історії, про одвічні істини життя, ціну якому Тамара Петрівна добре знає ще з часів Холодноярського, партизанського дитинства.

Макеєв, В. 100 днів полону, або позивний «911» / Валерій Макеєв. – Черкаси : Олександр Третяов, 2015. – 127 с. : іл.

Книга-сповідь волонтера, який пройшов воєнний Схід України й опинився за гратами у підвалі, де не діють жодні закони і правила, а все будується винятково на людських стосунках. Це документальна розповідь про паралельний вимір, який існує в нашому світі за кілька сотень кілометрів. Жорстокі ополченці, російські десантники, психологічні допити, приниження, катування – мало хто після ціього виживає. Але він вижив і… і написав про це. Дискусійно, суперечливо, нетипово, але чесно.

Видання для тих, хто хоче жити у власній щасливій країні.

Горліс-Горський, Ю. Ю. Холодний Яр : твори / Юрій Горліс-Горський ; [передм. Ю. Ткаченка]. – Черкаси : Інтроліга ТОР, 1018. – 591 с. : іл. – (Пам’ятаймо, браття!).

Книга об’єднала не тільки відомий історичний роман Юрія Горліс-Горського «Холодний Яр», а й незнані широким загалом повісті «Отаман Хмара», «Аве диктатор»», а також «Спогади».

Роман «Холодний Яр» розповідає про збройну боротьбу за Українську державу у 1918–1921 роках. Одним із осередків боротьби став славнозвісний Холодний Яр. Тут повстанські загони під гаслом «Воля України – або смерть!» у 1918–1922 роках утримували незалежність проголошеної ними Холоноярської республіки.

Книга рекомендована читачам, які цікавляться історією боротьби за незалежну українську державу.

Силка, О. З. Бандури пісня недоспівана… або суспільний виклик Михайла Злобинця / Оксана Силка, Лариса Синявська. – Черкаси : ФОП Гордієнко Є. І., 2017. – 246 с. : іл.

У виданні на основі архівних документів, спогадів та історіографії представлено життєвий шлях та культурно-громадську діяльність українського бандуриста, педагога, просвітника, свідомого українця – Михайла Олександровича Злобинця (псевд. Домонтович, 1893 – 1937 рр.). Він був неординарною особистістю. Народився і жив у м. Золотоноша. Сприйняв події національно-визвольної революції початку ХХ ст. і постраждав за свої вподобання і переконання – був репресований, загинув у Соловецькому таборі 1937 року.

У дослідженні запропоновано систематичний виклад основних життєвих подій М. Злобинця, представлено бібліографію та часткову антологію його робіт.

Праця розрахована на істориків, краєзнавців, викладачів і студентів, коло зацікавлень яких складає історія України.

Автори книги Оксана Силка та Лариса Синявська за це видання удостоєні обласної краєзнавчої премії імені Михайла Максимовича.

Тараненко, Л. В. Стоїть душа перед порогом… : (вибране) / Людмила Тараненко. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2018. – 240 с.

Ім’я талановитої письменниці Людмили Василівни Тараненко добре відоме у нашому краї. Уродженка м. Сміла, жителька м. Черкаси, вона ось уже три десятиліття присутня і помітна в українській поезії. Людмила Василівна – автор п’яти поетичних збірок і однієї книжки прози, заслужений працівник культури України.

Багатий розмаїтий поетичний світ авторки постає перед читачем книжки її вибраних творів «Стоїть душа перед порогом…», за яку Л. В. Тараненко удостоєна Всеукраїнської літературної премії імені Василя Симоненка.

Білецький, Ф. Ф. За особливим розпорядженням : іст. повість / Феофан Білецький. – Черкаси : Інтроліга ТОР, 2017. – 235 с. : іл.

Історична повість присвячена генерал-хорунжому Армії УНР Юркові Тютюннику (1892–1930), уродженцю с. Будище тепер Звенигородського району.

Постріл чекіста в казематі горезвісної московської Бутирки обірвав його життя на 39 році, проте Юрко Тютюнник встиг залишити помітний слід в нашій історії. Кошовий отаман Звенигородського Вільного козацтва, генерал-хорунжий армії УНР, командувач повстанської групи, заступник командуючого Дієвою армією в Першому Зимовому поході, командуючий Українською Повстанською Армією у Другому Зимовому поході – далеко не кожен міг досягти таких посад у тридцятирічному віці. Його організаторські здібності і бойовий хист визнавали навіть вороги.

Протягом тривалого часу радянська тоталітарна система навішувала видатному українському воєначальникові тавро «контрреволюціонера», «бандита», ворога народу.

На жаль, і посьогодні Юрко Тютюнник залишається забутим на своїй малій батьківщині.

Повість «За особливим розпорядженням» якоюсь мірою прислужиться тим, хто переймається українською історією і прагне знати правду про людей, які творили цю історію своїм власним життям.

Мариновський, Ю. С. Батьківщина–2012 : альманах. Ч. 2 : Семеренки / Симиренки з славетної Городищини : родовід, XVІІІ–ХХ ст. / Юрій Мариновський. – Черкаси : Вертикаль, 2017. – 134 с. : іл. – Бібліогр. : с. 117–122.

Книга «Семеренки / Симиренки з славетної Городищини : родовід. XVІІІ–ХХ ст.» присвячена генеалогічному древу цього городищенського роду.

Праця містить архівні першоджерела, які мають поглибити наше знання про рід, особливо про родове коліно городищенського селянина Фоми Степановича Семеренка.

Виявлені документи мають якнайшвидше бути введені у науковий обіг, тому що вони не тільки розширюють тематичну інформаційну базу, але якоюсь мірою, змінюють наше знання про походження і родовід Семеренків / Симиренків.

Книга адресована фахівцям-гуманітаріям, краєзнацям.

Черкаський обласний краєзнавчий музей, 1918–2018 : до 100-річчя з дня заснування / [упоряд. В.В. Лепський ; під ред. Т. О. Григоренко]. – Черкаси : Андрощук П.С. – 131 с. : іл.

Ювілейне видання присвячене 100-річчю створення Черкаського обласного краєзнавчого музею.

Гортаючи сторінки книжки, читач здійснить захоплюючу мандрівку музеєм, ознайомиться з багатою історією краю, зібранням речових та документальних матеріалів, які характеризують природу, історичний розвиток та культуру від найдавніших часів до наших днів, героїчне минуле та сьогодення Черкащини. Крім того в книзі представлено науково-дослідницьку, науково-просвітницьку та виставкову роботу закладу.

Книга розрахована на широке коло читачів, які цікавляться історією та краєзнавством.

Чигиринщина: історія і сьогодення : матеріали VI наук.-практ. конф., [Чигирин], 9–10 листоп. 2017 р. / [Нац. іст.-культур. заповідник «Чигирин» ; упоряд. Я. Л. Діденко та ін.]. – Черкаси : Вертикаль, 2017. – 323 с. : іл. – Містить бібліогр.

До збірки увійшли наукові доповіді та повідомлення, що були представлені на VI науково-практичній конференції «Чигиринщина: історія і сьогодення», яка відбулася 9–10 листопада 2017 р. у м. Чигирин.

Збірка присвячена актуальним проблемам дослідження Чигиринського краю від найдавніших часів до сьогодення, питанням історії та сьогодення музейництва, пам’яткоохоронної справи, краєзнавства. Кілька доповідей розкривають тему боротьби за самостійну Україну у 1917–1923 рр. у Холодному Яру та Чигиринщині.

Для науковців, викладачів, усіх, хто цікавиться дослідженнями історії України та краю.

Джерело. Вип. 14 : матеріали 14-ї наук.-практ. краєзнавчої конф. «Історія рідного краю в контексті історії України», [Кам’янка], 21 квіт. 2017 р. : присвяч. 100-річчю Укр. революції (1917–1921 рр.), 125-річчю від дня народж. К. Шимановського, 80-річчю від дня народж. О. А. Захаренка / Кам’ян. держ. іст.-культур. заповідник, Кам’ян. район. громад. орг. «Спілка краєзнавців» ; [упоряд. Шамрай О. Г.]. – Черкаси : Вертикаль, 2017. – 165 с. : іл.

Матеріали конференції висвітлюють події Української революції 1917–1921 рр. на Кам’янщині, зокрема у селах Вербівка, Баландине, Жаботин; роль с. Тимошівка у житті і творчості польського композитора Кароля Шимановського, уродженця цього села; дитячі і юнацькі роки видатного педагога Олександра Захаренка, уродженця м. Кам’янки.

Книга адресована педагогам, учням, усім, хто цікавиться історією Кам’янщини.

Черкащина: історія краю та його людності / за ред. В. В. Масненка, В. Т. Поліщука. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2017. – 698 с.: іл.

Ця книга є першим системним науково-популярним викладом історії Черкащини, здійсненим на концептуальних засадах історичної регіоналістики. Історію краю розглянуто від часів творення земної тверді до сьогодення в контекстах різночасових державних утворень, але крізь призму прагнення до власного політичного самовизначення (україноцентризму). Стверджується, що територіальна локалізація й регіональна специфіка були зумовлені не тільки природно-ландшафтним середовищем Середньої Наддніпрянщини, а й спільною історичною долею. Простежено зміну геополітичного та ментального статусу регіону, його антропологічного виміру. Описано політичну, адміністративно-територіальну приналежність краю, господарську структуру, культурний розвиток його людності. Звернуто увагу на відображення регіональних особливостей у масовій колективній пам’яті та на трансформацію регіональної ідентичності.

Видання адресовано широкому колу читачів, передовсім тим, кого цікавить історія рідного краю.

Реабілітовані історією. Черкаська область. Кн. 10 / НАН України, Ін-т історії НАН України [та ін.] ; редкол. : Коваль В. В. [та ін.]. – Черкаси : Інтроліга ТОР, 2017. – 639 с. : іл. – (Реабілітовані історією). – Містить бібліогр.

Десята книга – це чергове видання науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Черкаська область» про жертви політичних репресій тоталітарного режиму та боротьбу українців у період національно-визвольних змагань у час становлення Держави Україна. Книга розповідає про репресії на Черкащині у 1917–1933 рр., про черкащан – учасників Української революції: Юрка Тютюнника, холодноярського отамана Якова Щирицю (Мамая) та інших. Грунтовне наукове дослідження Тетяни Григоренко присвячене темі селянського опору насильницькій колективізації та «розкуркулюванню» на Черкащині.

Більшість архівних документів публікуються вперше. Вперше оприлюднено і довідки про реабілітованих з особливого архіву СБУ та відповідачів.

У нарисах і наукових дослідженнях використано архівні документи Державного архіву Черкаської області, архівів УСБУ та УМВС в Черкаській області.

Книга призначена для широкого кола читачів.

Визвольна боротьба 1917–1922 років на теренах Центрального Подніпров’я : матеріали першої наук.-практ. конф., [Кам’янка], 31 берез. 2017 р. / Кам’ян. держ. іст.-культур. заповідник ; [упоряд. Г. М. Таран, Т. П. Чупак, О. Г. Шамрай]. – Черкаси : Вертикаль, 2017. – 177 с. : іл. – Містить бібліогр.

До збірки увійшли наукові доповіді та повідомлення, що були представлені на першій науково-практичній конференції «Визвольна боротьба 1917–1922 років на теренах Центрального Подніпров’я», яка відбулася 31 березня 2017 року в м. Кам’янка.

Збірка присвячена актуальним проблемам дослідження героїчних і трагічних сторінок боротьби за волю і незалежність України на теренах Центрального Подніпров’я у 1917–1922 роках, актуальним питанням вшанування та збереження історико-культурних пам’яток, видатним постатям краю.

Книга містить доповіді про боротьбу за вільну, самостійну Україну у Холодному Яру, про холодноярських ватажків: Василя Чучупака, Пилипа Хмару, Прокопа Пономаренка (отамана Квочку), Артема Харченка.

Для науковців, викладачів, усіх, хто цікавиться дослідженнями історії України та краю.

Страшевич, В. Б. Перші старти черкаської Каїси : іст.-краєзнав. нарис / В. Б. Страшевич. – Черкаси : [б. в.], 2017. – 46, [2] с. : іл. – (Старі Черкаси). – Бібліогр. : с. 47–48.

В історико-краєзнавчому нарисі з серії «Старі Черкаси» розповідається про перші кроки розвитку шахового мистецтва в Черкасах та Шевченківському краї, його роль в культурному житті Черкащини з кінця ХІХ століття до утворення у 1954 р. Черкаської області.

Автор висвітлює історію створення першої міської шахової секції та її очільників, перші міжміські турніри, чемпіонати. Читачам цікаво буде дізнатися про провідних шахістів Шевченкового краю, майстрів спорту, які прославили не тільки Черкащину, а й країну. Нарис доповнений фотографіями 1926-1928 та ін. років.

Видання розраховане на масового читача та тих, хто цікавиться історією спорту рідного краю.

Солодар, О. І. З пам’яті народної (матеріали фольклор.-етногр. експедицій) / Олександр Солодар. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2016. – 413 с. : іл. – (Невідома Чигиринщина). – Бібліогр. : с. 410–412.

Шоста книга авторської серії Олександра Солодаря «Невідома Чигиринщина» – результат багаторічних фольклорно-етнографічних досліджень у «місті стольному козацькому» та його околицях. У монографії задокументовані свідчення про життя, побут і традиції місцевого населення, вихоплені з небуття сотні зразків усної народної творчості – приказки і загадки, легенди і перекази, обрядові, родинно-побутові пісні й балади, історичні думи, замовляння.

Окремим розділом подані раніше не публіковані матеріали польових розвідок, проведених на Чигиринщині іншими дослідниками.

Книга розрахована на істориків, фольклористів, мовознавців та усіх небайдужих до нашого минулого.

Страшевич, В. Б. Лицарі п’яти якостей : іст.-краєзнав. нарис / Василь Страшевич. – Черкаси : Олександр Третяков, 2017. – 407 с. : іл.

Морське багатоборство – вид спорту, який маловідомий молоді і взагалі широким верствам населення.

Книга черкаського краєзнавця, Василя Борисовича Страшевича, «Лицарі п’яти якостей» набуває особливого значення, оскільки в ній уперше висвітлюється майже 70-річна історія розвитку морського спортивного багатоборства на Черкащині, його багаті і славні традиції та відомості про наставників спортивної молоді.

Книга складається із окремих історико-документальних нарисів, у яких у хронологічній послідовності зафіксовано найбільш важливі події за участю морських багатоборців у спортивному житті в період повоєнної відбудови, у 1950-ті та наступні роки.

Видання буде цікаве ветеранам спорту Черкащини, а також молодим спортсменам, краєзнавцям.

Літературознавство. Фольклористика. Культурологія : зб. наук. пр. Вип. 23-25 / Черкас. нац. ун-т ім. Б. Хмельницького. Осередок Наук. т-ва Шевченка в Черкасах ; [редкол.: В. Т. Поліщук та ін.]. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2016. – 609. [1] с. – Містить бібліогр.

У збірнику наукових праць вміщено дослідження шевченківської тематики, сформовані за рубриками «Шевченкознавство: теорія, методологія», «До історії шевченкознавства», «Шевченко та український літературний процес», «Інтерпретація тексту», «Компаративістика» та ін.

Збірник містить праці Михайла Наєнка «Культ Шевченка змалку панував у нашій родині» (Шевченківські мотиви у «Спогадах» і «Листах» Надії Суровцової) та Анни Горнятко-Шумович «Виспраглим лицем до гнівної музи Шевченка» (Про духовну спорідненість Василя Симоненка і Тараса Шевченка).

Адресується науковцям, учителям, студентам, усім, кого цікавлять проблеми шевченкознавства.

Чабан, А. Ю. Щедрий стіл Середньої Наддніпрянщини : монографія / Анатолій Чабан. – Черкаси: Вертикаль, 2017. – 319 с.: іл. – Бібліогр.: с. 299–306.

У запропонованій монографії, на основі ґрунтовного дослідження джерел, дослідницької та художньої літератури, аналізу польових досліджень, висвітлено систему харчування населення Середньої Наддніпрянщини в історичній ретроспективі, становлення традицій приготування страв та етикету споживання. Проаналізовано як і з чого готували страви, кухню і кухонний інвентар, облаштування місць приготування їжі, систему обрядових, традиційних та, особливо, призабутих страв та напоїв. Значну увагу приділено вивченню особливостей життя, побуту, традицій мешканців Центральної України.

Книга адресується широкому загалові читачів.

Мельниченко, В. М. Черкащина в добу української революції, 1917-1921 рр. : навч. посіб. / В. М. Мельниченко; Черкас. нац. ун-т ім. Б. Хмельницького, Черкас. обл. орг. Нац. спілки краєзнавців України. – Черкаси: Вертикаль, 2016. – 199 с.: іл. – Бібліогр.: с. 173–182.

У навчальному посібнику на основі проблемно-хронологічного методу висвітлюються події Української революції 1917-1921 років, які відбувалися на Черкащині в контексті історії України цього періоду, висвітлюється участь черкащан у боротьбі за незалежність і соборність України. Зміст посібника доповнюють вміщені в ньому документи, хронологічна таблиця подій, перелік історичних місць доби революції, ілюстративний матеріал. Зміст і виклад матеріалу відповідає вимогам програми з історії України для навчальних закладів усіх типів, передусім загальноосвітніх.

Посібник розрахований на учнів, студентів, учителів та викладачів навчальних закладів, а також читачів, які прагнуть повніше пізнати історію рідного краю і України.

Присяжнюк, Ю. П. Черкаське Крайове товариство Українського козацтва (2014-2016) : ідеологічні аспекти діяльності / Юрій Присяжнюк. – Черкаси : Вертикаль, 2017. – 99 с., [8] с. іл.

Цим виданням започатковано серію книг, присвячених сторінці новітньої історії громадської організації «Українське козацтво», одному з найпотужніших її регіональних осередків – Черкаському крайовому товариству.

До книги ввійшли матеріали, що мають здебільшого ідейно-тематичний характер. Вони підготовлені Радником Гетьмана УК Юрієм Присяжнюком. Ключовий вектор пропонованих розмислів – ідеологічний, тобто такий, що відбиває систему поглядів, принципів, ідей, які репрезентують сучасне українське суспільне буття крізь призму духовних ідеалів та національних інтересів.

Книга розрахована на всіх, хто цікавиться сучасним українським козацтвом.

Добром зігріте серце / Шевченків. нац. заповідник, Ін-т рукоп. Нац. б-ки України ім. В. І. Вернадського ; [авт.-упоряд. Р. В. Танана та ін.]. – Черкаси : Вертикаль, 2016. – 231 с. : іл.

Книга присвячена 180-річчю від дня народження талановитого педагога, письменника, журналіста, громадського діяча, літописця і хранителя могили Тараса Шевченка на Чернечій горі – Василя Степановича Гнилосирова, ім’я якого назавжди викарбувано золотими літерами в історії української Святині.

У цьому дослідженні подається аналіз «Щоденника» В. С. Гнилосирова. Зі сторінок «Щоденника» ми довідуємось про подвижницьке життя Василя Гнилосирова: його студентські роки, участь у Харківській громаді та про внесок громадівців у справу просвітництва народу, про дружбу з відомим філологом-мовознавцем Олександром Потебнею, педагогічну діяльність Василя Степановича в Охтирці, Харкові, Звенигородці, Каневі. Крім того, «Щоденник» містить великий етнографічний матеріал, який потребує окремого наукового дослідження. У ньому подані наукові розвідки, твори відомих українських і російських авторів.