Ми продовжуємо наше спілкування в режимі онлайн з усіма шанувальниками бібліотечного кіноклубу «Книга на екрані». І цього разу ми пропонуємо Вам згадати про такі цінності земного буття, як свіжий вітер, зелена трава, чиста вода, вільний політ птаха… Лише єднання з живою природою, дбайливе ставлення до неї може стати джерелом радості і відродження для зів’ялих в буденності кам’яних міст людських душ. Про це на протязі всього свого життя не переставав нагадувати великий знавець природи, людина чуйного серця, видатний канадський натураліст, талановитий художник і письменник Ернест Сетон-Томпсон, 160 років від дня народження якого виповнилося в серпні цього року.

Сетон-Томпсон першим у світі став писати художні твори, головними героями яких були справжні звірі і птахи. До нього були лише байки, казки і оповідання про тварин, які розмовляють і поводять себе неначе люди, перевдягнуті у шкіри тварин. Книги Сетона-Томпсона поклали початок новому реалістичному напрямку в літературі про тварин.

Сетон-Томпсон описує їх життя на волі, де вони з’являються в усій своїй красі, зі своїм неповторним характером, з єдиною у своєму роді долею, примхливі повороти якої захоплюють не менш ніж інтриги пригодницького роману. Про все Томпсон пише так, неначе сам був колись ведмедем, вовком або лисом. Він мов би «перекладає» життя тварин людською мовою.

Всі його твори засновані на невигаданих фактах. Письменник говорить лише про те, що сам бачив, спостерігав, про що знає достеменно. Щоденник його мандрів і спостережень, який він вів протягом всього життя і використовував для написання наукових і художніх праць, налічує 50 товстих томів!

Сетон-Томпсон був щасливою людиною, бо все життя займався улюбленою справою: спостереженням за природою і розповіддю про побачене. Його службова посада в Канаді мала назву «державний натураліст».

Всього за життя Сетон-Томпсон написав біля 40 книг, у тому числі 8-ми томну наукову працю «Життя диких звірів», за яку був удостоєний у Сполучених Штатах вищої нагороди вченої Америки золотої «Медалі Еліота», хоча за освітою він не був професійним науковцем.

Книги Сетона-Томпсона миттєво розкуповувалися і ставали улюбленими не тільки в Америці, а й в усьому світі. У Російській імперії в 1910 році відомий книговидавець Ситін випустив «Повне зібрання творів, ілюстроване автором» у 10- ти томах. Українські переклади оповідань Сетона-Томпсона вперше з’явилися у 1917 році у Катеринославському видавництві «Слово». В подальшому естафету друку «Величних історій величавих тварин» підхопили Полтава, Харків, Київ… На теренах Радянського Союзу Сетон-Томпсон видавався близько 130 разів 28 мовами загальним тиражом до чотирьох з половиною мільйонів примірників.

Шалена популярність творів Сетона-Томпсона пояснювалася, мабуть, таким літературним прийомом письменника, як олюднення своїх героїв. Його птахи і звірі страждають, плачуть, люблять і ненавидять, як люди! Обігруючи інстинкти, письменник надзвичайно правдиво описує вчинки і повадки чотирилапих героїв, створює живі і зрозумілі читачеві діалоги та монологи братів наших менших, які мають таке ж право, як і люди, на життя і свободу.

Кожне з оповідань письменника являє собою життєпис звіра або птаха, які здатні на героїчні почуття чи дії. На перший план в своїх творах він вивів найяскравіших представників цього світу, які виявляють таку відчайдушну жагу до життя і волі, що в читача аж перехоплює подих… Письменник щиро любується благородством, вірністю, кмітливістю своїх героїв. Сповнені ніжності і болі його розповіді про їх трагічні долі. Звеличуючи безсловесних звірів і птахів, Сетон-Томпсон непомітно відкриває наші серця добру і співпереживанню; ненав’язливо вчить гуманізму вже декілька поколінь читачів.

Школа гармонії усього сущого Сетона-Томпсона відчутна в творах Редьярда Кіплінга, Михайла Пришвіна, Костянтина Паустовського, Віталія Біанкі.

Звичайно, не обійшли увагою емоційні твори Сетона-Томпсона і кінематографісти: зарубіжні і вітчизняні. І хоча фільми за участю тварин знімати набагато важче, з другої половини 20 століття один за одним з’являються екранізації оповідань Сетона-Томпсона. З екрану подивилися глядачам в очі мудрий вожак вовчої зграї Лобо, сріблястий лис Доміно, король Грізлі, сіра білка та інші.

А сьогодні ми хочемо запропонувати Вам історію одного з самих волелюбних і гордих красенів з героїв Сетона-Томпсона – мустанга-іноходця, очима київських кінематографістів.

Ігровий фільм «Мустанг-іноходець» за однойменним оповіданням Сетона-Томпсона був знятий на Київській кіностудії науково-популярних фільмів у 1976 році. Режисером і сценаристом стрічки став Ігор Негреску, в майбутньому – Заслужений працівник мистецтв України і лауреат літературної премії «Коронація слова». Свою версію історії про гармонію одвічної природи і жорстокі людські закони, які руйнують цю гармонію; історії про ніжність, відданість, свободу і підлість Ігор Негреску розповів так зворушливо і красиво, що глядачі назвали цю стрічку «миттєвостями просвітлення».

Головну роль у фільмі  талановито і виразно, зіграв наш земляк з Золотоноші, народний артист України, актор від Бога Михайло Голубович. Зі своїм мужнім обличчям, богатирською статурою, справжнім чоловічим голосом він дуже природно виглядав поруч з головним героєм стрічки – диким красенем-конем з рідкісною і цінною здатністю іноході.

У ролі американського мустанга (дослівний переклад слова «мустанг» з іспанської це – «той, що не належить нікому») в картині ми бачимо граціозного вороного жеребця карачаєвської породи на ім’я Златополь з Карачаєво-Черкеського кінного заводу. Треба сказати, що Златополь не поступався волелюбством своєму екранному персонажу, чим додав сивини директору фільму… Бо коштував величезну суму грошей, та примудрився втекти зі знімального майданчика до сусіднього кінного радгоспу. Після цього інциденту Златополю підібрали дублерів.

Зйомки картини проходили в Криму, біля підніжжя гори Ак-Кая, що в перекладі з татарської означає Біла Скеля. Ця місцевість ідеально схожа з американськими преріями і тому протягом десятиліть слугувала декорацією для багатьох художніх фільмів, зокрема для «Вершника без голови».

Тож ми запрошуємо Вас переглянути екранне втілення історії, що відбулася колись в американському штаті Нью-Мексико.

І хай Вас не покидає доброта…

https://youtu.be/ZtDDGnJ1ATs

Матеріал підготувала Максимович І.І.