Нові видання про край у 2021 році


Білецький, Ф. Ф. Провина академіка Кримського : [роман-трилогія] / Феофан Білецький. – Черкаси : ІнтролігаТОР, 2020. – 227 с. : іл.


Роман-трилогія «Провина академіка Кримського» про визначного українського вченого, письменника, сходознавця, історика української мови, одного з засновників Академії наук України, академіка Агатангела Юхимовича Кримського, дитячі роки якого минули в повітовому місті Звенигородці тодішньої Київської губернії. Читачеві відкриваються невідомі досі сторінки особистого життя великого патріота України та життя родини Кримських, зокрема академікового батька Юхима Степановича – педагога і громадського діяча, який доклав чимало зусиль для культурного і духовного розвою Звенигородки та власними силами боровся супроти казнокрадства, здирництва і шахрайства повітового чиновництва.

Жук, П. М. Прозріння епохи : [нариси до 90-річного ювілею П. М. Жука] / Петро Жук. – Черкаси : ІнтролігаТОР, 2020. – 471 с.


Книга вибраних публікацій відомого черкаського журналіста Петра Миколайовича Жука розповідає про десятки доль наших земляків, які жили і творили у різні часи, проявили себе у різних життєвих сферах. Але усіх їх автор обрав у герої своїх нарисів, як сміливих і мужніх патріотів України і рідного краю, людей з високою громадянською відповідальністю.

Книга служитиме справі громадсько-патріотичного виховання, сприятиме формуванню, перед усім у молодого покоління черкащан, поваги до історії і людей, які її творили і продовжують творити.

 

Солодар, О. І. Під покровом Холодного Яру / Олександр Солодар. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2020. – 389 с. : іл.


«Під покровом Холодного Яру» оживають легенди і перекази про памʼятні місця регіону, відчиняються двері до монастирських келій і загадкових підземних споруд, розкриваються таємниці сотень козацьких та гайдамацьких повстань, селянських заворушень і національно-визвольних змагань, висвітлюються біографії громадсько-політичних, військових, культурних діячів – творців історії краю.

У книзі на основі широкої джерельної бази висвітлене минуле і сьогодення осердя Холодлного Яру – знаменитих Мотронинського монастиря, Мельників і Буди.

Книга буде цікавою для істориків, краєзнавців та усіх небайдужих до нашого минулого.

Черкащина козацька = Cherkasy Region is a Cossack Land / [Чепелуха В. Г., Сандига Л. В., Магеррамов В. Ф. та ін. ; голов. ред. та упоряд. Шитюк Л. С.] – Черкаси : Бізнес-стиль, 2021. – 333 с. : іл. – Текст укр. англ.


Сторінки книги розповідають про історію краю, його видатних особистостей, показують відображення коду українського козацтва у геральдиці (гербах і прапорах) міст та районів Черкащини.

Яскраві сторінки книги з численними світлинами знайомлять читача з діяльністю Черкаського крайового товариства Українського козацтва, його міських і районних організацій, їхньою участю в житті області, патріотичному вихованні підростаючого покоління, волонтерській діяльності, відродженні сторінок історії і забутих імен героїв.

Окрема увага приділена відкриттю памʼятників, відродженню давніх козацьких традицій: «Козацьке весілля», «Освячення шаблі», «Бойовий гопак» тощо.

Розповідь про історію та сучасність козацького краю доповнює показ історико-культурних заповідників «Трахтемирів» та «Чигирин», знаменитої Охматівської битви Хмельницького, експозицій Черкаського краєзнавчого та художнього музеїв.

Співуча гордість Черкащини – ансамблі патріотичної й української пісні «Черкаські козаки», «Терен», «Калниболотський курінь», «Ласкаво просимо» підкреслюють привабливість книги «Черкащина козацька», насамперед як сувенірно-подарункового видання, що, дякуючи викладанню інформації і англійською мовою, буде цікаве не тільки в Україні, а й за кордоном.

Видано на замовлення Черкаського крайового товариста Українського козацтва.

Мельниченко, В. М. Історія преси Черкащини (ХХ – початок ХХІ ст) : [монографія] : журналістам Черкащини усіх поколінь присвяч. / В. М. Мельниченко. – Черкаси : Вертикаль, 2020. – 238 с. : іл.


У монографії дається широкий огляд історії преси Черкащини, вперше робиться спроба простежити зародження і становлення газетної періодики від початку ХХ ст. і до сучасності. Автором проаналізовано виявлені в архівних, музейних, бібліотечних фондах і колекціях та електронних ресурсах примірники друкованих видань та системно викладено багатоплановий матеріал про газети, які в різний час виходили на території сучасної Черкаської області. Суттєво доповнюють видання ілюстрації, додатки та науковий апарат.

Книга розрахована на працівників засобів масової інформації, науковців, викладачів, учителів та студентів, а також широкий загал читачів, які прагнуть повніше пізнати історію рідного краю і України та усіх, хто цікавитться запропонованою проблематикою.

Силка, О. З. Зародження видавничої справи на Черкащині : книговид. в Золотоноші (кінець ХІХ- поч. ХХ ст) / Оксана Силка, Лариса Синявська. – Черкаси : Вертикаль, 2020. – 195 с. : іл.


У книзі висвітлюється історія зародження та становлення видавничої справи в Золотоноші – одному із перших осередків друкарства на Черкащині. На основі опрацювання архівних документів, наукової літератури та періодичних видань показуються особливості роботи перших друкарень повітового міста Золотоноша (1891–1919 рр.), характеризується тематична та жанрова палітра друкованої продукції, що видавалася у той час у місті. Книга містить інформацію про життя і діяльність організаторів видавничої справи, авторів матеріалів, які друкувалися в Золотоноші.

Розрахована на науковців, викладачів, учителів та студентів, а також широкий загал читачів, які прагнуть повніше пізнати історію рідного краю і України.

Кукса, Н. Церква Святого Пророка Іллі в Суботові : минуле і сьогодення усипальниці Богдана Хмельницького / Надія Кукса. – Черкаси : Вертикаль, 2020. – 379 с.


У 2020 році відзначалося 425-річчя з дня народження фундатора Української держави гетьмана Богдана Хмельницького – очільника боротьби за національну незалежність.

На жаль, на сьогодні ми ще повністю не оцінили внесок геніального державотворця, дипломата, полководця у розбудову національної самосвідомості. Його життя і діяльність оповиті таємницями, що породило численні міфи і протиріччя.

Постать гетьмана асоціюється із церквою Святого Пророка Іллі в Суботові – перлиною памʼяток сакрального зодчества середини XVII ст., історія якої співзвучна із минувшиною українського народу.

Вперше читачі зможуть розгорнути книгу, де висвітлено більш, ніж 300-літню історію усипальниці гетьмана.

Авторкою відслідковано, систематизовано, критично проаналізовано численні першоджерела, більшість яких публікується вперше. Особливу цінність становлять іконографічні матеріали.

Видання – прояв гідного вшанування памʼяті гетьмана, буде цікавим як науковцям, так і широкому загалу читачів.

Буренко, І. Н. Канівська старовина : нариси про минуле Канева / Іван Буренко. – Київ : Пандемія, 2018. – 255 с. : іл.


У «Нарисах про минуле Канева» автор простежує життя людей на території міста і околиць, починаючи з післяльодовикового періоду. Дано опис городищ, міст-попередників Канева, життя та побуту місцевого люду. Окрема увага приділяється будівництву Канівського Собору, визначено його роль і роль монастирів у становленні козацтва, у визвольній боротьбі українського народу проти польської експансії, турецьких і російських загарбників. Детально досліджено топоніміку міста: наведено первісні назви вулиць, кутків і дрібніших місцин Канева; переповідаються легенди та перекази, описуються ремесла та багатогранне життя тогочасного населення.

Мета цієї книги – розкрити сутність міста, людей, які в ньому жили і нині живуть, зберегти відомості про будівлі, церкви, цвинтарі, річки, озера, скарби, підземні ходи, визначні місця, народні промисли, – все те, що наповнювало місто життям, історією. Але найцінніше – це живі спогади простих людей, їхнє ставлення до свого міста, легенди, бувальщини, перекази про минуле Канева.

Видання розраховане на краєзнавців, викладачів історії, студентів, школярів та всіх, хто цікавиться минулим Канева й Канівщини.

Барви Черкащини. 40 років [Образотворчий матеріал] : [альб.-кат. : присвяч. 40-річчю утворення Черк. обл. орг. Нац. спілки художників України / Черкас. обл. орг. Нац. спілки художників України ; упоряд. Фізер І. В., Кравчук Р. С.]. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2020. – 107, [2] с. : іл.


Видання альбому-каталогу «Барви Черкащини» присвячене 40-річчю утворення Черкаської обласної організації Національної спілки художників України. До нього увійшли репродукції творів живопису, скульптури, графіки та декоративно-прикладного мистецтва художників Черкаського краю – членів НСХУ, створених за останні 10 років, що експонувалися на звітній художній виставці, присвяченій ювілею Спілки у м. Київ. Альбом містить інформацію про членів НСХУ, які живуть і творчо працюють у Шевченковому краї. Видання зацікавить усіх шанувальників образотворчого мистецтва, поціновувачів української культури, митців та студентів мистецьких навчальних закладів.

Поліщук, В. Т. Літературна енциклопедія Черкащини. Т. 1 : А–К / Володимир Поліщук ; уклад. В. Т. Поліщук. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2020. – 667 с. : іл.


Перше такої міри охопності й деталізації видання про літературну історію окремого регіону України.

До енциклопедії увійшли персоналії, літературні явища, літературознавчі поняття за такими ознаками як: письменники, літературознавці, фольклористи, які народилися на Черкащині; письменники, народжені в інших краях, але доля і творчість яких повʼязана з Черкащиною; письменники, які побували у нашім краї; шевченківський аспект; населені пункти, в яких народилися чи бували письменники; інформація про літературні музеї, памʼятники та багатьма іншими ознаками, що зробило це видання унікальним.

Адресується науковцям, учителям, бібліотечним працівникам, учням і студентам, усім, кого цікавить багатюща і різногранна історія рідного краю.

Краєзнавство Черкащини : [збірник]. №14 / Черкас. обл. орг. Нац. спілки краєзнавців України ; [упоряд. : В. М. Мельниченко, Г. М. Голиш та ін. ; гол. ред. В. М. Мельниченко]. – Черкаси : Вертикаль, 2020. – 255 с. : іл.


Черговий випуск науково-популярного видання Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України містить статті з історії преси Черкащини, з історії Умані, Черкас, видатних краян: Б. Хмельницького, А. Кримського, М. Максимовича, художників Н. Орду, О. Поліщук, С. Хоменка.

До збірника увійшли дослідження з історії розвитку краєзнавства на Черкащині і його подвижників: І. Сорокопуда, Г. Міхненка, В. Дергача, П. Блажка, О. Найду, Ю. Мариновського.

Книга адресується широкому загалові читачів, які прагнуть повніше пізнати історію рідного краю.

Шевченків світ : наук. щоріч. Вип. 13 / Черкас. наук. центр шевченкознав. дослідж., Ін-т літ. ім. Т. Г. Шевченка НАН України [та ін.] : [відп. ред. В. Т. Поліщук]. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2020. – 155 с.


Черговий випуск наукового щорічника Черкаського центру шевченкознавчих досліджень містить нові статті сучасного шевченкознавства. Цікаві публікації Олександра Кониського «Подорож в рідні села Шевченка» та Михайла Наєнка «Шевченків Тікич і Катеринопільщина».

Хоменко, В. «Буде їх слава славна…» / Володимир Хоменко. – Київ : Арт Економі, 2021. – 47 с.


Розповіді про літописців-краєзнавців, Звенигородку як місце памʼяті, а також про нерозвʼязані й досі проблеми звенигородського краєзнавства.

Михайло Пономаренко : з любовʼю до Черкащини : до 100-річчя від дня народж. М. Ф. Пономаренка – краєзнавця України і Черкащини / [Нац. спілка краєзнавців України ; упоряд. В. М. Мельниченко]. – Черкаси : Вертикаль, 2020. – 151 с. : іл. – (Подвижники краєзнавства Черкащини).


До книги включено статті, спогади про відомого українського краєзнавця, педагога та громадського діяча, автора багатьох праць з історії Черкащини М.Ф. Пономаренка та його вибрані публікації. У збірнику використано документи з фонду Державного архіву Черкаської області.

Видання розраховане на науковців, викладачів, учителів та студентів, а також широкий загал читачів, які прагнуть повніше пізнати історію рідного краю і України та людей, які її досліджували.

Тарас Шевченко. Садок вишневий коло хати… : текст і контекст / [упоряд. В. І. Пахаренко ; відп. ред. М. Павленко]. – Черкаси : Ольга Вовчок, 2020. – 239 с. : іл.


Пропоноване видання продовжує серію «Тарас Шевченко: текст і контекст», у рамках якої представляєються найвідоміші, особливо значущі твори поета та присвячені їм найбільш авторитетні, концептуальні дослідницькі праці різних часів.

У цьому томі зібрано матеріали про невелику, проте вельми ємку й багатопланову поезію – ліричну мініатюру «Садок вишневий коло хати…».

Книжка адресована шевченкознавцям, студентам гуманітарних спеціальностей, учителям-словесникам, старшокласникам, усім шанувальникам Шевченкового слова.

Дубінін, І. І. Яка у кого таємниця? : [вірші для дітей дошк. віку] / Іван Дубінін ; [худож. О. Нікіфорова]. – Черкаси : Чабаненко Ю. А, 2020. – 35 с. : іл.


Відомий черкаський гуморист Іван Дубінін пише з гумором і для дітей. Невеличкі веселі віршики прекрасно проілюструвала О. Нікіфорова. Без сумніву ця книжечка сподобається малятам.

Маснюк, В. Л. Вузлики на памʼять : [жартома і веселенько вчимо мовоньку рідненьку]. Ч. 4 / Валерій Маснюк. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2020. – 263 с.


Четверта книжка «Вузликів на памʼять» – своєрідний посібник з культури мовлення. Автор заповзявся разом з вами викорчовувати з мови клятий суржик. Матеріал подано в римованих рядках, часом з гумором, часом з гнівом, з болем, і легкий для засвоєння.

У кожному віршику-вузлику міститься невнормоване слово (суржик) і літературний варіант. А розгорніть лишень книжечку на с. 258 – «Сторінки ганьби» і перегляньте їх. Якщо натрапите на слово, яке вживаєте в спілкуванні, виступах, на письмі чи деінде, ця книжечка аж-он-як стане вам у пригоді.

«Вузлики на памʼять» адресовані широкому колу читачів: від школярів до державних діячів.

Месевря, О. І. А ти прилітай / Ольга Месевря. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2020. – 92 с.


Збірка невеличких оповідань розповідає про світ у собі і той, у якому живемо. Про те, що серед життєвої суєти не можна забувати: десь там, під нами, – глибокий океан народного життя, наша основа, наше коріння, від якого не можна відриватися.

Холодний Яр : часопис №1(60) / Черкас. обл. орг. Нац. спілки письменників України ; [ред. В. Т. Поліщук]. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2020. – 319 с.

Холодний Яр : часопис №2(61) / Черкас. обл. орг. Нац. спілки письменників України ; [ред. В. Т. Поліщук]. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2020. – 319 с.


Чергові часописи Черкаської обласної організації Наіональної спілки письменників України містять твори письменників: М. Слабошпицького, Т. Осьмачки, М. Шамрая, І. Дубініна, О. Мірошник, В. Поліщука, О. Озірного, Л. Солончук, В. Пепи, Г. Донця та інших. Це прозові твори, поезія, літературознавчі статті про творчість Т. Осьмачки, Май Дніпровича, П. Гулака-Артемовського, Н. Замулко-Дюбуше, В. Пахаренка, Г. Синьоок. Збірки містять поезії для дітей, листи письменників Д. Кононенка та В. Оберемок до В. Поліщука.

Тараненко, Л. Дзеркало осені моєї… : [поезія] / Людмила Тараненко. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2020. – 101 с.


В цьому хаосі многолюдності,

В цьому розпачі невагомості –

Жити треба по мудрості,

Жити треба по совісті…

Цими словами відкривається збірка поезій відомої черкаської письменниці Людмили Тараненко.

Часом приходить німа печаль, що пронизує до глибини серця; часом – закоханість у важливе, у те, що довкола; а іноді приходить нестримний спогад, згадка. Про людей, про світ, про головне.

А буває і так, що це все зʼявляється одночасно і поєднується в одній збірці, в одному вірші, в кількох рядках…

Павленко, О. П. Брат приїжджав : [оповідання та повісті] / Ольга Павленко. – Черкаси : Чабаненко Ю. А.,2020. – 600 с.


Головний зміст книжки розкрито в її назві та одному з оповідань. Коли в життя українців увірвалася війна, українець Василь, що прижився в Рязані, обіцяє до свого колишнього дому танком приїхати, а сестрин чоловік, росіянин Васілій, лається, дивлячись російські телеканали…

Героїв: селян і містян, вояків і сепаратистів, патріотів і мародерів, донеччан і кримців – побачимо і на роботі, й на базарі, і вдома, і на майданах, пікетах, мітингах. Тобто і в звичних, і в непередбачуваних умовах… Ольгу Павленко називають «великим побутописцем», адже чи не в побутових дрібницях найбільше й проявляються справжні думки й почуття.

Те, що «брат («старший») приїжджав» у минулому часі, дає надію, що ми таки вирядимо його з нашої хати. І навчимось господарювати у ній самостійно.

Горішна, Н. В. [Вибрані твори] : [У 2 т.]. Т. 2. Класичні троянди. Поет. пер. / Наталія Горішна. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2020. – 499 с.


До другого тому «Вибраних творів у двох томах» сучасної української письменниці Наталії Горішної увійшло близько 600 поетичних перекладів, включно з чотирма поемами, зі 120 найвидатніших російськомовних поетів XVIII – ХХІ століть, що є лише частиною її перекладацького доробку. Творчість багатьох поетів в україномовному просторі представлена вперше. Поетичні переклади Наталії Горішної характеризуються уважним ставленням до оригіналу, художньою витонченістю та точним відтворенням ритмоінтонаційної партитури. Твори розміщені у хронологічній послідовності: поезія «золотого», «срібного» віку, радянської доби, сучасна поезія, вибрані автопереклади. Переклади з Михайла Лермонтова, Тараса Шевченка, Ігоря Сєверяніна та Володимира Нарбута, які раніше видавалися окремими книгами, подаються з передмовою від перекладача. Видання доповнене іменним покажчиком авторів та списком перекладених творів.

Горішна, Н. В. [Вибрані твори] : [У 2 т.]. Т. 1. Поезі. Крик дощу / Наталія Горішна. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2019. – 500 с.


До першого тому «Вибраних творів» сучасної української письменниці Наталії Горішної увійшли поезії, написані впродовж 1975 – 2019 рр. видання містить близько 1000 творів, що є лише частиною поетичного доробку автора. Творчість Н. Горішної характеризується тонкою ліричністю і глибоким філософським підтекстом, міцним переплетенням духовних, громадянських та інтимних моментів, вдумливим переосмисленням історичних та сучасних реалій; твори написані джерельно-чистою українською мовою. Крім вишуканого класичного вірша на читачів очікують справжні розсипи поетичних форм: сонет, рондель, ритурнель, сектина, тріолет, акровірш, рубаї, хоку, олександрійський вірш, квадрат квадратів, сафічні строфи, тавтограма, верлібр тощо. До книги включені також окремі цитати з рецензій та статтей про творчість Н. Горішної і бібліографія автора.

Страшевич, В. Б. Спортивна Чапаєвка : іст. краєзнав. нарис / В. Б. Страшевич. – Черкаси : [б. в.], 2020. – 110, [1] с. : іл. – Бібліогр. : с. 109–110.


Історико-краєзнавчий нарис, автором якого є журналіст, заслужений працівник фізичної культури і спорту України, почесний краєзнавець України, лауреат обласної літературно-краєзнавчої премії ім. М. Максимовича, відомий черкаський краєзнавець Василь Борисович Страшевич, на основі документальних матеріалів, спогадів і свідчень очевидців розповідає про понад 70-річний шлях одного з кращих маяків сільського масового фізкультурного руху в країні – колективу фізичної культури села Чапаєвка (тепер - Благодатне), що на Черкащині, про його зародження, багаті та славні спортивні традиції, створення спортивної бази на селі тощо.

Видання розраховане на масового читача та особливо тих, хто цікавиться історією спорту Черкащини.

Таран, К. П. Поміж реалій та ілюзій : ст., есеї, інтерв’ю, спогади / Катерина Таран ; упоряд. Г. Дацюк, О. Таран [та ін.] ; [ред. Н. Мусієнко]. – Київ : Наша культура і наука, 2020. – 296 с. : іл.


Книга презентує кращу частину творчості відомої черкаської журналістки, яка передчасно пішла з життя. Катерина Таран толерувала світоглядну, а не продажну журналістику. Таку, якої сьогодні стає все менше, з людським, чесним і чітко вираженим національним обличчям. Правдиві картинки життя простих українців зафіксовані тут талановитим пером, щирою душею і не фальшивим голосом.

У книзі йдеться також про те, як професіонал своєї справи і справжній патріот не на словах, а на ділі може боротися за поганьблену чиновниками та їхніми попихачами «з народу» Українську Правду.

Окремим розділом уміщені спогади однокурсників, колег і близьких авторки.

Для широкого кола читачів. Стане в пригоді студентам факультетів журналістики, як навчальний посібник.

Буренко, І. Н. Канів у Другій Світовій війні / І. Буренко. В. Лепський. – 2-е вид., доповн. та переробл. – Канів [та ін.] : Андрощук П. С., 2019. – 435 с. : іл. – Бібліогр. : с. 433–434.


Книга висвітлює життя Канева і Канівщини під час Другої Світової війни. У ній описані військові події, які відбувалися під час відступу наших військ, окупації та визволення міста, партизанський рух на Канівщині, а також спогади канівчан, живих очевидців тих подій.

Книга має своєрідну будову. Лише у передмові автори дають своє бачення цього періоду і пояснюють мотиви, що спонукали до написання саме такої книги. Всі інші відомості подаються неупереджено – як є. Книжка складається з думок, почувань, болю простої  людини.

Читаючи книгу, читач прекрасно зрозуміє, відчує й винесе власне бачення того періоду. Видання примусить роздумувати і оцінювати події лихоліття.

Клименко, В. І. Душа і пам’ять Черкащини [Образотворчий матеріал] : живопис, графіка : [книга-альбом] / Віктор Клименко. – Черкаси : Третяков О. М., 2020. – 155 с. : іл. – Бібліогр. : с. 154–155.


Книга-альбом представляє широкому загалу живописні роботи відомого черкаського митця, заслуженого діяча мистецтв України Віктор Клименка. Українська історія і сьогодення рідного краю поєднуються в полотнах історико-героїчної тематики, батальних композиціях, в галереї портретів славетних земляків, як, приміром, портретах Богдана Хмельницького чи Василя Симоненка, в об’ємному доробку пейзажів.

Книга-альбом розрахована на широке коло читачів.

Омелечко, Р. Б. Пам’ять затоплених сіл / Раїса Омелечко. – Чорнобай : Чорнобаїв. КПП, 2020. – 203 с. : іл. Бібліогр. : с. 200.


Краєзнавче історико-документальне дослідження «Пам’ять затоплених сіл» висвітлює переселення низинних придніпровських сіл Чорнобаївського району в 1956–1960 рр. та затоплення їх водами Кременчуцького водосховища.

На основі архівних документів, публікацій у періодиці, спогадів учасників і очевидців переселення відтворюються трагічні події в історії рідного краю. Це підтверджується і різноманітними фотографіями.

Книга написана для масового читача, для шанувальників і дослідників минулого. Вона – пам’ятник нашим стародавнім козацьким селам, нашим предкам, жителям-переселенцям, яким випало пройти тернистий шлях і здійснити трудовий подвиг.

Книга присвячена 60-річчю переселення і заснування нових сіл.

Гаврилюк, О. М. Лисянка – велич українського духу / Олександр Гаврилюк ; Лисян. козац. полк Черкас. обл. козац. т-ва ВГО «Укр. реєстр. козацтво». – Вишгород : Сергійчук М. І., 2020. – 589 с. : іл.


Книга присвячена минувшині Лисянщини, що віддзеркалює суспільні, політичні і соціальні процеси в Україні, є складовою цілісної історії нашої країни.

У праці зібрано в одну монографію цінний матеріал з історії Лисянського краю. Тут вміщено не тільки широкий історичний виклад розвитку Лисянки протягом майже двох століть, а й опис весільного обряду, млинарського промислу, непростого чумацького ремесла. Останнє надає книзі, крім суто історичного, ще й етнографічне забарвлення та стверджує, що Лисянка, як земля Богдана і Тараса, є одним із культурних центрів, духовною величчю України!

Твір написаний на основі великого масиву документальних та літературних джерел, що надає деякій інформації унікальності.

Розрахована на широке коло читачів.

Художня культура Шевченкового краю / [авт.-упоряд. А. І. Белень, М. К. Волков ; голов. ред. І. Майданченко]. – Корсунь-Шевченківський : І. В. Майданченко, 2020. – 644 с.


Це краєзнавче видання є першою спробою узагальненого погляду на цю складну і цікаву проблему. Книга дає можливість ширше розкрити культурологічне бачення не тільки на давню історію розвитку культури нашого регіону, а й на творчість митців Черкащини. Вона розкриває різні аспекти творчих шукань і досягнень видатних митців краю. Дуже важливо, що узагальнюючий формат написання поєднаний з аналізом творчого доробку митців, які визначають художнє обличчя культури області, пропонується вперше.

Автор-упорядники ставили за мету не тільки простежити історичний шлях становлення та розвитку культури (її створювали й створюють люди), а й залишити про них – творчих, обдарованих від Бога людей – добру пам’ять.

Голиш, Г. М. Дмитро Лисун : від Гірників до Плешканів : [докум. повість, спогади] /Г. М. Голиш. – Черкаси : Вертикаль, 2020. – 269 с. : іл.


На підставі архівних документів та спогадів подано життєпис відомого аграрія й громадсько-політичного діяча, заслуженого працівника сільського господарства України Дмитра Олександровича Лисуна (1955–2010).

Багато років Д.О. Лисун очолював ПСП «Плешкані», що на Золотоніщині. Його життєвий шлях, працелюбство, ініціативність, творчий підхід до справи, мужність, чесність і самовідданість у боротьбі за європейські та демократичні цінності стали справжнім взірцем для співвітчизників, а тому його життєпис оприлюднений.

Книга адресована найширшому колу читачів, особливо тим, кого цікавлять історія та сьогодення аграрного виробництва, життя сільського соціуму, перепетії громадсько-політичного життя України.

З історії міст і сіл Черкащини : каталог книг, 1991–2019 рр. / Упр. культури та охорони культур. спадщини Черкас. облдержадмін., КЗ «Обл. універс. наук. б-ка ім. Тараса Шевченка» Черкас. облради ; [уклад. Л. Т. Демченко ; наук. ред. В. М. Мельниченко]. – Черкаси : Вертикаль, 2020. – 107 с.


Історія міст і сіл Черкащини завжди перебувала в полі зору зору як науковців, так і дослідників-аматорів. У роки незалежності з-під їх пера вийшла значна кількість грунтовних праць і невеликих книг, в яких досліджуються різні періоди історії міст і сіл нашого краю. Вони є надзвичайно важливим джерелом знань з історії рідного краю, яке містить багато цікавої і маловідомої інформації.

Бібліографічний посібник «З історії міст і сіл Черкащини : каталог книг 1991–2019 рр.» містить бібліографічні описи книг, які вийшли друком у роки незалежності України.

Посібник стане у нагоді краєзнавцям, освітянам, працівникам бібліотек, архівів і музеїв, студентам, учням шкіл, усім, хто цікавиться історією краю.

З електронною версією бібліографічного покажчика користувачі можуть ознайомитись на сайті Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка.

Перепелиця, А. І. Соціально-культурний портрет Чигирина / Алла Перепелиця, Світлана Павлова. – Черкаси : Гордієнко Є. І., 2020. – 212 с. : іл.


Книга «Соціально-культурний портрет Чигирина» є збіркою статей, в яких подається соціально-економічний розвиток Чигирина (ХІХ–поч. ХХ ст.), забудова міста (ХІХ–поч. ХХ ст.), минувшина та відродження пам’яток культурної спадщини першої гетьманської столиці, історія природних та штучних гідрологічних об’єктів пам’ятки національного значення НІКЗ «Чигирин», Замкової гори, сторінки історії єврейства на Чигиринщині (ХVII – поч. ХХІ ст.), топографія та ландшафтна архітектура єврейських цвинтарів  міста (поч. ХІХ–ХХІ ст.), життєвий шлях художника, музиканта та одного із активних діячів пам’яткоохоронної роботи на Чигиринщині – Івана Титовича Запорожченка (20–60 рр. ХХ ст).

Статті базуються не тільки на архівних та історичних джерелах, а також на польових дослідженнях авторів. Ілюструють книгу світлини пам’яток історії, архітектури, природи Чигирина та людей, які відіграли значну роль у соціально-економічному розвитку повітового містечка Київської губернії та збереженні і відродженні пам’яток культурної спадщини районного центру Черкаської області. Більша частина світлин віднайдена авторами на теренах Чигиринщини з 1994 по 2020 рр. та публікуються вперше.

Видання розраховане на науковців, студентів, краєзнавців та пересічних громадян, які цікавляться історією козацького краю.

Чигиринщина : історія і сьогодення : матеріали VII наук.-практ. конф., [Чигирин], 21–22 листоп. 2019 р. / Нац. іст.-культур. заповідник «Чигирин» ; [упоряд. Я. Л. Діденко та ін.]. – Черкаси : Вертикаль, 2019. – 298 с. : іл. – Містить бібліогр.


До збірки увійшли наукові доповіді та повідомлення, що були представлені на VII науково-практичній конференції «Чигиринщина: історія і сьогодення».

Збірка присвячена актуальним проблемам дослідження Чигиринського краю від найдавніших часів до сьогодення, питанням історії та сьогодення музейництва, пам’яткоохоронної справи, краєзнавства.

Для науковців, викладачів, усіх, хто цікавиться дослідженнями історії України та краю.

Чигиринщина в історії України. Зб. 8 : Культурна спадщина Чигиринщини : матеріали Восьмої міжрегіон. іст-краєзнав. конф., [Чигирин], 30 квіт. 2020 р. / Черкас. держ. технол. ун-т [та ін.] ; [відп. ред. Лазуренко В. М.]. – Черкаси : Гордієнко Є. І., 2020. – 391 с. : іл.


Збірник складають статті з історії освіти та бібліотечної справи Чигиринщини, про заповідні місця краю, діяльність закладів культури, про видатних особистостей та їх зв’язок з Чигиринщиною. Тут містяться статті про релігійне життя краю, проблеми історії Чигиринщини та України.

Видання розраховане на усіх, хто цікавиться минулим свого рідного краю.

Джерело. Вип. 16 : матеріали 16-ї наук.-практ краєзнав. конф. «Історія рідного краю в контексті історії України», [м. Кам’янка], 19 квіт. 2019 р. : присвяч. 370-річчю з часу першої письм. згадки про Кам’янку / Кам’ян. держ. іст.-культур. заповідник [та ін.] ; [упоряд. Шамрай О. Г. ; ред. Таран Г. М.]. – Черкаси : Вертикаль, 2019. – 142 с. – Містить бібліогр.


Збірник містить статті з історії м. Кам’янка, про розвиток закладів освіти, медицини, культури на теренах рідного краю від найдавніших часів до сьогодення. Чимало статей присвячено маловідомим особистостям в історії Кам’янщини.