ХІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Бібліотека і книга в контексті часу»

22 травня 2021 року


18 - 19 травня НБУ імені Ярослава Мудрого провела ХІІІ Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Бібліотека і книга в контексті часу» (онлайн-формат на платформі Zoom). Тема року  «Бібліотеки України в контексті державної гуманітарної політики». До конференції долучилися обласні бібліотеки та публічні бібліотеки територіальних громад Черкащини.

Діапазон розглянутих питань був надзвичайно широкий. Роль бібліотек в українському суспільстві розкрила у своїй доповіді Т. Велегжаніна (в. о. генерального директора НБУ імені Ярослава Мудрого). Вона зупинилася на аналізі стану публічних бібліотек, відзначила тенденцію їх скорочення та слабку матеріально-технічну базу.

Розмовою про Стратегію розвитку читання на 2021-2025 рр. та заходи щодо її виконання, забезпечення вільного доступу до книжок, представлених на книжковому ринку України до конференції долучилася О. Коваль, директорка Українського інституту книги.

Питання діяльності бібліотек територіальних громад у нових умовах, позитивні та негативні наслідки децентралізації висвітлила Н. Розколупа (заступник генерального директора з наукової роботи НБУ ім. Ярослава Мудрого). Вона звернула увагу на зміни до Закону України «Про культуру» та нову редакцію Закону України «Про бібліотеки та бібліотечну справу», розробку державної цільової програми розвитку публічних бібліотек.

Колеги з різних областей України ділилися досвідом та напрацюваннями щодо реалізації інноваційних ідей, трансформацією публічних бібліотек в умовах карантину; велась розмова про роль бібліотек як інформаційних, просвітницьких та соціокультурних центрів територіальних громад.

На засіданні секції «Бібліотеки як складова інфраструктури розвитку читання» йшлося про діяльність бібліотек у промоції читання. Працівники НБУ імені Ярослава Мудрого Л. Любаренко та В. Здановська презентували результати дослідження «Діяльність публічних бібліотек України з промоції читання» та опитування «Публічні бібліотеки в промоції читання: перепони та можливості». Зокрема узагальнено досвід бібліотек щодо популяризації читання, надано рекомендації щодо ефективності просування сімейного читання тощо. Про власний досвід роботи у цій царині, про пошук нових форм взаємодії з користувачами йшлося у виступах фахівців бібліотек різних відомств.

Цікавими та корисними були виступи на засіданні секції «Інформаційні ресурси бібліотек: Актуальність. Доступність. Потенціал.» Було представлено новий проєкт НБУ імені Ярослава Мудрого «Відкрита електронна бібліотека», який надає розгалужений доступ до оцифрованих видань бібліотеки. Інші виступи були присвячені актуальним питанням використання інформаційних ресурсів у роботі бібліотек та їх впливу на ефективність діяльності закладів.

Дякуємо організаторам і всім спікерам за змістовний захід, а отриманий досвід будемо активно втілювати в діяльність публічних бібліотек!