«Настав час великого вибору:

або єдність і перемога

та шлях до світла,

або поразка, ганьба

і знову довга дорога до волі...»

В’ячеслав Чорновіл


Таким епіграфом відкривається без перебільшення унікальне видання, яке отримав відділ наукової інформації та бібліографії Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка. До 30-річчя незалежності України Національна історична бібліотека України підготувала спеціалізований бібліографічний покажчик, приурочений саме до цієї знаменної події «30 років Незалежності України: наукове осмислення. Бібліографія».

У виданні зібрано джерела, що висвітлюють найбільш важливі процеси розвитку держави за період від початку демократизації українського суспільства, так званої «перебудови», до теперішнього часу.

Джерельну базу видання склали фонди і бібліографічні напрацювання Національної історичної бібліотеки України, електронні ресурси наукових установ, навчальних закладів та бібліотек України, офіційні сторінки громадських організацій і публічних людей у соціальних мережах, інтернет-ресурси. Документальний масив посібника містить бібліографічні записи книг, статей, публікацій з періодичних та продовжуваних видань, наукових і тематичних збірників, матеріалів конференцій, «круглих столів», авторефератів дисертацій, що надруковані в Україні та за її межами з 1986 по 2021 рік.

Матеріал згруповано у дванадцяти тематичних розділах:

І. Джерела та історіографія

ІІ. Бібліографічні покажчики

ІІІ. «Перебудова» в УРСР (друга половина 1980-х років)

IV. Проголошення незалежності України

V. Органи державної влади та політична система України

VI. Суспільно-політична динаміка

VII. Збройна агресія Російської Федерації проти України

VIII. Соціально-економічна динаміка

IX. Етнонаціональна та регіональна політика. Міжетнічні відносини. Українська діаспора

X. Гуманітарна політика. Духовне життя

XI. Зовнішня політика України

XII. Персоналії державних, політичних і громадських діячів

Окремої уваги заслуговує сьомий розділ покажчика. Упорядники прагнули показати витоки агресії Російської Федерації щодо України. Розділ містить літературу про окупацію Криму, переслідування кримськотатарського народу, війну на Сході України, наслідки злочинних дій, що призвели до людських і матеріальних втрат, гібридні інформаційні атаки, фейки і міфи, направлені проти нашої країни. Приділено увагу вшануванню пам’яті захисників України, добровольчим батальйонам, волонтерському руху.

Бібліографічний покажчик має довідково-інформаційний характер і стане корисним науковцям, дослідникам, викладачам, вчителям, студентам, широкому загалу користувачів,зацікавлених історією незалежної України.

Потримати в руках та ознайомитись з бібліографічним покажчиком ви можете у відділі наукової інформації та бібліографії Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка, а з електронною версією покажчика і базою даних «30 років Незалежності України: наукове осмислення. Бібліографія» можете ознайомитись на сайті Національної історичної бібліотеки України.