Нові видання про край у 2011 році


Лазуренко, В. Спадщина роду: прізвища жителів Черкащини у назвах насел. пунктів, держав, річок, морів, національностей /Валентин Лазуренко, Ольга Цехмистренко. – Черкаси: Вертикаль, 2011. – 95 с.: ілюстр. – (Джерела вічності).

 

Автори даного видання, викладачі Черкаського державного технологічного університету, спробували подати власне бачення на підняту у назві книги проблему. Прізвище – важлива родова спадкова назва особи, без якої вже протягом багатьох століть не обходиться жодна людина. Про особливості прізвищ жителів Черкащини розповідається в даному виданні. Воно буде цікаве для всіх, хто цікавиться історією свого роду.

Черкащина. Від краю до краю: турист. путівник /[авт.-упоряд. І. Одокієнко, Н. Лавріненко; голов. ред. Н. Лавріненко]. – [Черкаси: Вертикаль, 2011 с.]. – 231 с.

 

Ви активна людина, полюбляєте мандрувати? Ви цікавитесь історією рідного краю? Ви стомились від пошуків сучасного туристичного путівника? Тоді – ця книга для Вас! Вона містить понад 1000 фотографій, кольорових схем та карт, вичерпні статті про визначні місця Черкаської області. Ця книга згодиться Вам і як довідник по музеях, парках, дерев’яних церквах, вітряних млинах та інших пам’ятках історії, архітектури і природи краю.

Тут Ви знайдете корисні адреси, де можна смачно поїсти, переночувати, а де влаштувати пікнік, порибалити чи позбирати гриби. Путівник допоможе пройтися Черкащиною від краю до краю, розкриває нові горизонти рідної землі!

Черкаси, Соснівка на листівках радянського періоду [Образотворчий матеріал] = Черкассы, Сосновка на открытках советского периода /[авт.-упоряд. С. Скорогляд]. – Черкассы: [Брама-Україна], 2011. – 56 с.: ілюстр.

 

Видання пропонує погляд на історію м. Черкас через цікавий і незаангажований документ – художню фото-листівку. У книзі представлені чорно-білі листівки, які відображають Черкаси та Соснівку часів радянського періоду до 1961 року. Рідкісними є фото листівки, випущені в період 1935 – 1938 рр., адже на них зафіксовані пам’ятники, споруди, куточки різних парків та соснівського лісу, які вже зникли з карти нашого міста.

Дбайливо збережена у фотодокументах епоха буде цікавою не лише історикам, антикварам, а й усім, чия доля так чи інакше пов’язана з містом Черкаси.

Дослідницьким полем війни, без ідеологічних окопів… [Вип. 2]. Нацистська окупація України (1941 – 1944 рр.): проблеми та перспективи дослідження: матеріали наук.-теорет. семінару, [Черкаси], 18 квіт. 2008 р. /Черкас. нац. ун-т ім. Б. Хмельницького; [наук. ред. Ю.П. Присяжнюк]. – Черкаси: Вертикаль, 2010. – 183 с.: ілюстр.

 

До збірника включено матеріали, зібрані у рамках науково-теоретичного семінару кафедри історії та етнології України «Нацистська окупація України (1941 – 1944 рр.): проблеми та перспективи дослідження», який вібувся 18 квітня 2008 р. у Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького на виконання грантової програми, наданої Канадським інститутом українських студій, Вічним фондом ім. М.О. Самиці. Збірник є продовженням науково-методичного проекту «Україна у Другій світовій війні», за результатами проведення якого було видано перший випуск книги «Дослідницьким полем війни, без ідеологічних окопів».

Книга містить відомості про Черкащину періоду нацистської окупації, зокрема листи «чорносвитників», спогади колишніх остарбайтерів, очевидців подій тих років.

З високим ім’ям Кобзаря: уродженці та жителі Черкащини – лауреати Національної премії України імені Тараса Шевченка: біобібліогр. довід. / КЗ „Обласна універсальна наукова бібліотека імені Тараса Шевченка” Черкас. обл. ради; уклад.: Л. Т. Демченко, Н. В. Адешелідзе. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2011. – 80 с.

 

Довідник містить 39 статей про лауреатів Шевченківської премії наших краян. В кожній з них на початку зазначено, за який творчий доробок митцеві присуджено звання Шевченківського лауреата; подаються короткі біографічні відомості, основні віхи творчої діяльності, вміщено фотопортрети. Додається бібліографія основних творів лауреатів та література про їх життя і діяльність.

Довідник розрахований на викладачів вузів, студентів, учителів, учнівську молодь, бібліотечних працівників та усіх шанувальників української культури.

Нераденко, Т. М. Археологія Черкащини : посіб.-довід. / Т. М. Нераденко. – Черкаси : Вид. Чабаненко Ю. А., 2011. – 307 с. : ілюстр.

 

Перше об’ємне науково-популярне видання з археології краю.

Книгу відкриває короткий нарис археологічного минулого Черкащини як складової давньої історії та культури України, тому виступає як навчальний посібник для краєзнавчих курсів з археології та давньої історії Черкащини.

Другий розділ являє собою довідник, в якому в хронологічному порядку подаються статті про визначні археологічні пам’ятки краю та ілюстративні матеріали, що демонструють цікаві археологічні знахідки.

Основний зміст посібника-довідника доповнюється п’ятьма додатками, в яких висвітлюються археологічні музейні експозиції Черкащини, подається термінологічний словник, список використаної літератури, список дослідників археології краю, перелік археологічних пам’яток Черкащини, що мають національне значення.

Посібник-довідник призначений школярам та студентам, вчителям та викладачам, а також широкій читацькій аудиторії, яка цікавиться археологічним минулим, давньою історією та культурою рідного краю.

Чайка, С. О. Пісочен на Супої / Сергій Чайка. – Черкаси : Вертикаль, 2011. – 150 с. : ілюстр.

 

У книзі досліджується історія єдиного на Золотоніщині літописного міста, яке розміщувалося на території с. Піщане. Автор Аналізує надбання місцевих краєзнавців, по-дає маловідомі факти, представляє новий археологічний матеріал.

Звертає на себе увагу ґрунтовність запропонованого читачеві матеріалу, аргументованість авторських су-джень.

Завдяки цьому цінному краєзнавчому виданню читач порине в далеке минуле рідного краю, дізнається про особливості повсякденного життя наших предків та їхню героїчну боротьбу зі всілякими зайдами-кочівниками. Книга має бути корисною не лише історикам, краєзнавцям, учням та педагогам, але й масовому читачеві, котрий цікавиться регіональною історією.

Чос, В. Городище : велика історія маленького міста / Володимир Чос. – Черкаси : Вид. Ю. Чабаненко, 2011. – 314 с. : ілюстр.

 

Книга відомого журналіста, краєзнавця і письменника Володимира Чоса – перший приклад ґрунтовного дослідження минулого і сучасності м. Городища. В роботі автор використав літописи, архівні матеріали, спогади більше 70 старожилів, які особисто збирав багато років. Чимало безцінної інформації надали нащадки славетних родин Симиренків, Філіпченків, Балашових. В книзі надруковано близько 100 фотознімків, більшість яких публікується вперше. Це видання – справжня енциклопедія життя м. Городища.

Михайлюк, Ю. Південна Київщина в 60-х рр. ХІV – 60-х роках ХVІ ст. : державне управління та громадське самоврядування : моногр. / Юрій Михайлюк. – Черкаси : Вертикаль, 2011. – 348 с. : ілюстр.

 

На основі ґрунтовного аналізу широкого кола джерел та наукової літератури здійснено комплексне дослідження військової, дипломатичної, судово-адміністративної та господарсько-фіскальної сфер діяльності черкаських і канівських урядовців. Також розкрито розвій сільського та міського громадського самоврядування в регіоні з урахуванням впливу на його еволюцію державної влади.

Досліджено специфіку формування та структуру замкових (старосвітських) урядів у Черкасах і Каневі, а також уточнено й обґрунтовано відомий на сьогодні персональний склад черкаських і канівських державців, намісників і старост та хронологічний порядок перебування їх на посаді.

Книга зацікавить істориків, етнологів, краєзнавців.