1829

Тараса призначено до поміщика П.В.Енгельгардта кімнатним козачком.

1841

 

7 січня. Дозвіл Ради Академії художеств на прохання вільно-відпущеного учня Тараса Шевченка відвідувати художні класи. Шевченко був призначений до професора Карла Брюллова

1842

 

Шевченко надіслав до Харкова видавцеві альманаху «Сніп» О.О. Корсуну незакінчену поему «Марьяна-черниця» та вірш «Вітер з гаєм розмовляє»

1844

 

10 січня. «Наконец настал день и час его отъезда,- писала Варвара Репніна Ш. Ейнару.- Я со слезами бросилась ему на шею, перекрестила ему лоб, и он выбежал из комнаты»

Початок січня. Шевченко жив у Яготині, намалював портрети онуків М.Г.Репніна Васі та Варі


1848

13 січня. В.М. Репніна, дізнавшись про арешт Шевченка з його листа, написала начальникові ІІІ відділу О.Ф.Орлову з проханням дозволити Шевченкові малювати, назвавши цю заборону «утончённой жестокостью».

1850

Лист Т. Шевченка до В. Репніної 1 січня, Оренбург «… мне отказано в представлении на высочайшее помилование! – и подтверждено запрещение писать и рисовать! Вот как я встречаю Новый год! Не правда ли, весело?»


Лист Т. Шевченка до В.А. Жуковського між 1 і 10 січня, Оренбург «…мне рисовать запрещено. Это самое большое из всех моих несчастий! Сжальтесь надо мною! Исходатайствуйте позволение мне только рисовать – больше ничего…»

Лист Т. Шевченка до О.М. Бодянського 3 січня, Оренбург « Мене з Києва загнали аж сюди, і за що? За вірші! І заказали писать їх, а що найгірше… рисовать!»

1851

Початок січня. Порушуючи царську заборону, Шевченко продовжував таємно займатися малюванням, для конспірації він свої малярські твори називав в листах «кусками материи».

1855

 

15 січня, Новопетровське укрі-плення Завершив роботу над повістю «Музыкант».

1857

1 січня. Шевченко отримав першу радісну звістку із Петербурга від А.І.Толстої про недалеке звільнення і з того дня почав готуватись до виходу зі своєї «незамкненої тюрми».

Лист В.М. Лазаревського до М.О. Некрасова, 8 січня «Тарас Шевченко прощён и освобождён».

Лист Т. Шевченка до А.І. Толстої 9 січня, Новопетровське укріплення «Дант Алигиери был только изгнан из отечества, но ему не запрещали писать свой «Ад» и свою Беатриче… А я… Я был несчастнее флорентийского изгнанника, зато теперь счастливее счастливейшего из людей».

1858

Листи Т.Шевченка:

до М.М. Лазаревського: «Приїжджав до мене колядувать старий М.С. Щепкін, то я після його колядки ще й досі ходжу, неначе після похмілля».

до А.І. Толстої: «Каков старец? За четыреста вёрст приехал навестить давно не виданного друга».

до С.Т. Аксакова: «…таких богатырей-друзей немного на белом свете. Да я думаю, что он один только и есть»

1860

15 січня. Написав поезії «Дівча любе, чорнобриве», «Ой діброво – темний гаю!»

Лист М.Я. Макарова до Марка Вовчка, 14 січня «…с Шевченко что-то странное происходит. Он как будто бы влюблён…»

1861

 

Початок січня. Вийшов з друку «Букварь южно-русский», складений Шевченком.

10 січня. Цензурний дозвіл на вихід першого українського суспільно-політичного журналу «Основа», одним з активних організаторів якого був Шевченко. У першому номері були надруковані такі його твори: «Не для людей, тієї слави…», «Пустка» з присвятою М.С.Щепкіну та інші.