1840

Влітку. Шевченко виконав малюнок «Куток Смоленського кладовища в Петербурзі»; «Бурʼяни» (начерки, олівець); «Береза. Ялини» (етюди, олівець)

1842

У серпні. Журнал «Русский вестник» надрукував статтю П. Каменського про академічну виставку. В списку творів, які на ній експонувались, відзначено малюнок Шевченка «Група сплячих жебрачок» (не знайдено)

Влітку. Шевченко працював над картиною «Катерина»

1844

5 серпня. У польській газеті «Tygodnik Petersburski» (№95) опубліковано статтю Р. Подберезького, в якій повідомляється про видання «Живописной Украины» Шевченка, якого названо «відомим у російській і малоросійській літературі народним поетом» і талановитим художником, що навчається в Академії мистецтв.

1845

10-12 серпня. Прибув у Переяслав до А.О. Козачковського, прожив тут 9 днів. Намалював Покровську церкву, камʼяний хрест у каплиці, Вознесенський собор, Михайлівську церкву, будинок Козачковського. Виконав акварельний портрет М.С. Козачковської. Побував у сусідньому селі Андрушах, де виконав два пейзажних рисунки


 

 

 

 

 

18 серпня. У списку книжок, надісланих О.М. Бодянським П. Шафарикові, значаться «Кобзар» і «Гайдамаки» Шевченка


Серпень-вересень. Виконав рисунок «Жанрова сцена». Начерк. Олівець


 

 

 

 

 

 

Влітку. Виконав рисунок «На Україні». Олівець

1846

 

9 серпня. Написав баладу «Русалка»

1848

 

1-2 серпня 1848 року; вересень 1849 року. Виконав акварельний малюнок «Острів Кугарал»


 

 

 

 

 

 

3 серпня. Шевченко виконав олівцевий рисунок «Тюбе-Коран»

 

 

 

 

 

 

 

4-16 серпня; 10-11 вересня. Виконав акварельні малюнки: «Південний берег півострова Куланди»; «Могила Мула-Доса-Мал на півострові Куланди»

 

7-13 серпня. Шевченко виконав акварельний малюнок «Шатро експедиції на острові Барсакельмес», а також олівцевий рисунок «Барсакельмес»

 

Серпнеь 1848 року – вересень 1849 року. Шевченко виконав такий малюнок і рисунки: «Крутий берег Аральського моря». Акварель; «Безводні піски». Олівець; «Кизил-Джар». Олівець; «Кизил-Джар». Олівець; «Кизил-Джар». Олівець

 


1849

 

13-19 серпня. Шевченко виконав олівцевий рисунок «Мис Улькунтумсук»

 

 

 

 


1856

 

Літо 1856 року – квітень 1857 року. Виконав малюнок сепією «Автопортрет з киргизеням»

1858

2 серпня. В.С. Аксакова написала М.Г. Карташевській: «Посылаю тебе стихотворение Шевченко. Не правда ли, какая прелесть?» Йшлося про вірш «Сон» («На панщині пшеницю жала…»)

1859

Не раніше 8 серпня. Шевченко записав у свій альбом пісні «В Малороссии родилась…» і «Та головонько моя бідна…»

22-24 серпня. На зустрічах із Шевченком у будинку Лазаревських побували їхні родичі і друзі, зокрема – М.М. Лащинська, Олександр Кандиба, М.Д. Білозерський. Поет подарував А.О. Лазаревській автограф свого вірша «Садок вишневий коло хати…»

23 серпня. Записав у Гирявці народні пісні «Теши, сину, ясенину…», «Ходить собі по церковці…»

1860

1 серпня. М.С. Курочкін переклав вірші Шевченка «Доля» («К доле») і «Муза» («К музе»)

5 серпня. В Стрєльні на дачі Н.М. Забіли написав вірш «Ликері» («Моя ти любо! Мій ти друже!»)

«Ликері» («Моя ти любо! Мій ти друже!»)


26 серпня. Композитор і співак С.С. Гулак-Артемовський присвятив Шевченкові оброблені і видану ним народну пісню «Стоїть явір над водою…». Це була улюблена поетова пісня

«Стоїть явір над водою…».