1838

27 жовтня. На рисувальному щомісячному екзамені в класі гіпсових фігур Шевченко отримав найвищий бал – перший номер (рисунок не знайдено)

1841

7 жовтня. В кореспонденції «Письмо в Москву», опублікованій у «Литературной газете» (№113) відзначено картину Шевченка «Циганка, яка ворожить українській дівчині»

1842

Жовтень – перша половина листопада. Захворівши в морській подорожі, Шевченко перебував у Ревелі. Написав поему «Гамалія»

1843

9 жовтня. У Березані, де в околицях налічувалось понад десяток старовинних могил-курганів, Шевченко написав вірш «Розрита могила» – перший твір періоду «трьох літ». У ньому відчуваються сумні враження від подорожі Україною

«Розрита могила»

 

Не пізніше жовтня. Виконав олівцевий рисунок «Видубецький монастир»

1844

18 жовтня. Шевченко написав вірш «У неділю не гуляла…»

«У неділю не гуляла…»


24 жовтня – 9 листопада. Шевченко перекладав з російської мови на українську п′єсу «Назар Стодоля»

1845

4 жовтня. У Миргороді написав вірші «Не завидуй багатому…» і «Не женися на багатій…»

«Не завидуй багатому…»

 

«Не женися на багатій…»

 


Після 4 жовтня. Виїхав з Миргорода в село Мар′їнське до О.А. Лук′яновича. Тут виконав його портрет і портрети членів його сім′ї. Працював над поемами «Єретик», «Сліпий» і «Великий льох»

 

 

16 жовтня. В Мар′їнському завершив роботу над поемою «Сліпий»

1848

6 жовтня 1848 року – 2 квітня 1849 року. Виконав малюнки: «Укріплення Косарал взимку». Сепія; «Укріплення Косарал взимку». Сепія, білило; «Казахський хлопчик розпалює грубку». Сепія; «Казахський хлопчик дрімає біля грубки». Сепія; «Казахи біля вогню». Сепія


1856

 

4 жовтня. Шевченко закінчив роботу над повістю «Художник»

1857

 

12 жовтня. Закінчив рисунок Архангельського собору

1858

11 жовтня. В «Современнике» опублікувано вірш Шевченка «Минають дні, минають ночі…» («Проходят дни, проходят ночи…») в перекладі О. М. Плещеєва

«Минають дні, минають ночі…»

1859

6 жовтня. Цензурний дозвіл журналу «Народное чтение», де друкувався в оригіналі вірш «Якби мені черевички…» без імені автора. У змісті номера вірш значився під криптонімом «Т. Ш.»

 

27 жовтня. Шевченко завершив роботу над першою чорновою редакцією поеми «Марія»

1860

5 жовтня. Цензурний дозвіл 5-ої книжки журналу «Народное чтение», де надруковано в перекладі М. Курочкіна вірші Шевченка «Доля» («К доле») і «Муза» («К музе»), лист Шевченка до В. Е. Фліорковського і його відповідь, а також «Условия» між ним і родичами поета про їхнє звільнення з кріпацтва

13 жовтня. Написав вірш «Саул»

«Саул»


18 жовтня. Написав вірш «Минули літа молодії…»

«Минули літа молодії»


19 жовтня. Написав вірш «Титарівна-Немирівна…»

«Титарівна-Немирівна…»


20 жовтня. Написав вірш «Хоча лежачого й не б′ють…» з нагоди смерті вдови Миколи І, сатиричний портрет якої створив 1844 р. у поемі «Сон»

«Хоча лежачого й не б′ють…»