Свято Водохреща в с. Мельники Чорнобаївського району

 

Водохреще, або Йордана (Богоявлення) – третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу, яке православні християни та греко-католики відзначають 19 січня.

В с. Мельники Чорнобаївського району органічно переплелися церковний обряд Водохреща з народними традиціями, зберігаючи красу і урочистість свята.

В цей день відбулось богослужіння в Свято-Вознесенській церкві (настоятель протоієрей Володимир).

 

Після богослужіння за давніми традиціями Водохреща йшли процесією на річку до хреста. Попереду несли церковний хрест і хоругви.На річці біля хреста весь похід зупинявся і ставав великим живим колом.

 

Всіх присутніх зі святом Водохреща привітав голова Черкаської облдержадміністрації, Герой України Сергій Борисович Тулуб. 

Після недовгої відправи отець Іоанн, Благочинний Чорнобаївського району занурив святий хрест у вирубаний на льоду:

«Во Йордані хрещаюся тобі, Господи…».За народними віруваннями після освячення воду покидали всі злі сили, вона ставала святою. Спокон-віків хрещенська вода очищала, давала сили.

Присутні на святі Водохреща зцілювались мельниківською водою, щоб бути «душею чистими…»:

«Пошли нам, Боже,

Дорослим і дітям,

Щастя і здоровя

На довгі літа!»За давніми традиціями у посвячену воду дівчата клали калину чи коралі, вмивалися, аби личко було румяним.


На свято Водохреща в Мельники завітали територіальні громади з Ірклієва, Крутьок, Лящівки, Богодухівки, Лихоліт, Христителевого, Ревбинець, Малих та Великих Канівців, які гостинно зустрічали присутніх в «Містечку народних умільців».Для всіх присутніх звучали щедрівки.

На Канівщині, Корсунщині, Лисянщині, Звенигородщині, Чигиринщині, Чорнобаївщині та і в інших районах Черкащини збереглось багато народних традицій, пов’язаних з «Йорданню».

Парубоцтво сходилось на льоду з двох сусідніх сіл або «кутків» ватагами – хто кого переможе. Переможці забирали собі хрест, вирубаний на льоду.

«Козацькими розвагами» присутнім нагадали парубки про давні народні традиції: спалювали Дідуха, «розстрілювали Коляду», «змагалися в силі».

Йордан-Водохреще – свято, присвячене чистителю і святителю давнини – воді, вигнанню зими та вшануванню і прискоренню приходу Весни.

Вірування, що в Водохрещенську ніч відкриті Небеса для Води і Весни залишили свої сліди у святому письмі: «Небеса одверсти».