«Гроза дванадцятого року» – Бородинській битві 200 років

 

Вітчизняна війна 1812 року і Бородинська битва (7 вересня 1812 р.) є тією подією світової історії, що не тьмяніє у віках, бо поняття доблесті і відваги, честі і благородства безсмертні.

До 200-річчя тих героїчних подій в секторі періодики читального залу гуманітарних наук розгорнута ілюстрована виставка документів «Гроза дванадцятого року».

Червоною ниткою через виставку проходить тема українського народу у вітчизняній війні 1812 року, бо плечем до плеча із російськими військами воювали Одеський та Тернопільський піхотні, Київський, Харківський та Чернігівський драгунські полки. А взагалі Україна на боротьбу з французькою агресією виставила близько 70 тисяч ратників.

Виставка розкриває маловідому українську сторінку біографії Кутузова, участь черкащан в Бородинській битві: зокрема, генералів Миколи Раєвського (власника Кам’янки) і Дмитра Неверовського (уродженця села Ліплява Канівського району); розповідає, як пов’язане з Україною життя першої і єдиної жінки-гусара Надії Дурової, чому Олександрівська дзвіниця Харкова і назва київського Байкового кладовища вважаються «слідами» тієї війни в Україні.

На виставці представлені біографії фельдмаршала М.І.Кутузова, видатних генералів дванадцятого року: Барклая де Толлі, Багратіона, Тучкова та ін.

Серед матеріалів виставки – монографії, дослідження, присвячені Першій Вітчизняній війні, збірники документів Музею-заповідника «Бородинское поле» і сюжети Музею-панорами «Бородинская битва», історичний опис храму Христа Спасителя у Москві, на стінах якого були вибиті імена героїв війни 1812 року, репродукції портретів з «Военной галереи Зимнего дворца», листи М.І.Кутузова, щоденники, спогади свідків тих незабутніх днів, кращі зразки художньої літератури про той грозовий рік.