Вечір до 200 річчя з дня народження М. В. Гоголя

 

 

“Знаю, що ім’я моє після смерті буде щасливішим від мене” – писав свого часу Микола Гоголь. І він не помилився.

Твори цього найзагадковішого генія друкуються мільйонними тиражами, самобутня творчість його читана-перечитана в усьому світі. 

Це зазначалося на літературно-мистецькому вечорі “У пошуках живої душі”, присвяченого 200-річчю від дня народження великого письменника, що відбувся 8 квітня у лекційній залі обласної бібліотеки.

На зустріч з шанувальниками творчості Миколи Васильовича Гоголя були запрошені відомі літературознавці, професори Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького Володимир Трохимович Поліщук і Василь Іванович Пахаренко та доцент кафедри української літератури та компаративістики цього ж університету Інна Олексіївна Кошова.

Світ М.Гоголя - таємничий, містичний; його ставлення до життя; сміливість, яка переходила в зухвалість формувалися в рідній Малоросії з її соковитими барвами, багатими фольклорними традиціями. На цьому зауважував у своєму виступі професор В.Поліщук, який розповів присутнім про творчі і життєві зв’язки Миколи Гоголя з Черкащиною, про його перебування в нашому краї і дружні стосунки з М.Максимовичем.

В своєму докладному огляді творчого шляху Миколи Гоголя професор Василь Пахаренко зупинився на протиріччях внутрішнього світу письменника. Автор, що писав російською мовою “…палко й полум’яно не любив ані російських людей, ані російської природи… Гоголь ставиться до Росії, мов справжній іноземець. Малоросійське світовідчуття…” (Цитата С. Венгерова).

Уже 200 років повертаємося ми до того перелітного птаха, який не залишив після себе на землі гнізда. Вічний мандрівник, Гоголь-аскет завжди викликав цікавість до свого особистого життя. Які жінки розкрили невідомі його серцю тривоги і надії? Це стало темою, як завжди емоційного і схвильованого виступу кандидата філологічних наук Інни Кошової.

На завершення вечора перед присутніми постали знайомі гоголівські персонажі з “Сорочинського ярмарку”, “Мертвих душ” і “Івана Федоровича Шпоньки і його тітоньки” у яскравому виконанні студентів-акторів літературного театру Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького під керівництвом заслуженої артистки України Тамари Власенко.

На вечорі була розгорнута виставка документів “Найзагадковіший геній”, на якій представлені нові дослідження гоголезнавства і перевидання творів видатного майстра слова.