Хаврусь Сергій Левкович

(20.09.1937)

завідувач Стеблівського літературно-меморіального

будинку-музею І.С. Нечуя-Левицького,

краєзнавець, історик, публіцист, пісняр


Народився в с. Миколаївцях Корсунь-Шевченківського району.

У 1968 році, закінчивши філологічний факультет Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка, С.Л. Хаврусь присвячує своє життя рідному краєві і його співцеві І. Нечуєві-Левицькому. Перші спроби пера припадають на юнацькі роки. Друкуватися розпочав 1967 року. Він є автором 10 окремих книжок, путівників, буклетів, плакатів. Серед них – «Стеблів», «Музей І.С. Нечуя-Левицького», «Акварелі Катерини Кайдаш». Публікував оповідання, новели, вірші, гуморески, статті в шкільній «Читанці», у збірниках «Літературна панорама», «Корсунщина».

Всього досвідчений науковець опублікував близько сотні журнальних і понад півтисячі газетних статей.

Найбільше його дітище – Стеблівський музей-садиба І.С. Нечуя-Левицького. Сергій Левкович зібрав унікальну колекцію спадщини письменника, на основі якої 1988 року створено літературно-меморіальну експозицію. За науковими концепціями краєзнавця створені експозиції музеїв І.С. Нечуя-Левицького у Стеблеві, К.Г. Стеценка – у Квітках, краєзнавчого – у Гуті-Селищанській. Він брав участь у розробці тематичних структур музеїв Івана Ле (Городище), М.П. Старицького (Кліщинці).

С. Хаврусь ніколи не розлучався з музикою і піснею. У 1979 році він створив фольклорно-етнографічний хор «Стеблівські візерунки», а в 1983 – ансамбль «Стеблівські музики».

На основі репертуару цих колективів було створено дві науково-пізнавальні передачі українського телебачення «Слово - пісня» і «Перлини душі народної».

С.Л. Хаврусь скомпонував музику до 150 пісень на вірші Т. Шевченка, О. Олеся, С.Єсеніна, О. Гончара, В. Симоненка та інших поетів, а також на власні слова. У Черкаському видавництві «Кур’єр» вийшла збірка пісень С. Хавруся «Божий дар».

Нині С. Хаврусь – заслужений працівник культури України, перший лауреат літературно-мистецької премії ім. І.С. Нечуя-Левицького, лауреат обласної краєзнавчої премії Михайла Максимовича за книгу «Стеблів над Россю».

С.Л. Хаврусь – «Людина року - 98» в номінації «Духовність», лауреат премії імені П. Христенка; нагороджений Почесною відзнакою Міністерства культури СРСР; переможець обласних конкурсів композиторів, присвячених 2000-літтю Різдва Христового і 10-літтю Незалежності України (Черкаси), та відкритого конкурсу композиторів і поетів України «На Чорнобиль журавлі летіли» (Житомир).


Література


Нечуєва оселя на березі Росі : літ.-краєзн. розвідки / Сергій Хаврусь. – Черкаси : Кур’єр, 2004. – 55 с.

Стеблів над Россю : краєзн. нарис / Сергій Хаврусь. – Черкаси : Кур’єр, 2004. – 116 с.

Кличуть Пороські простори : худож. нариси і замальовки / Сергій Хаврусь. – Черкаси : Кур’єр, 2005. – 65 с.

Божий дар : зб. пісень / Сергій Хаврусь. – Черкаси : Кур’єр, 2004. – 131 с.


* * *


Подвиг любові Сергія Хавруся : зб. матеріалів / упоряд. А. Хаврусь. – Черкаси : Кур’єр, 2007. – 131 с.

Сергій Хаврусь : бібліогр. довід. (1967 – 2007) / упоряд. А. Хаврусь. – Черкаси : Кур’єр, 2007. – 67 с.

Хаврусь, А. Сергій Хаврусь – в Інтернеті / Андрій Хаврусь // Земля Черкаська. – 2009. – 26 листоп. – С. 5.