Дурдуківський Володимир Федорович

(29.09.1874 – 16.01.1938)

педагог, публіцист, критик


Народився В. Дурдуківський 17 (29) вересня 1874 року у с. Пединівці на Уманщині. Згодом його батьки переїхали у с. Мирівку на Київщині, а потім – у Київ.

В. Дурдуківський закінчив Київську духовну академію. Навчався і в консерваторії, гарно музикував і співав. В. Ф. Дурдуківський був блискучим педагогом, талановитим директором Першої української гімназії імені Тараса Шевченка у 1917-1929 роках. Він був душею школи, його глибоко шанували і безмежно любили і вчителі, і учні.

Як патріот і талановитий педагог, В. Дурдуківський постійно виховував у своїх учнів глибоку любов до України. Він зробив суттєвий внесок у теоретичну розробку і практичне впровадження у своїй школі дитячого самоврядування. Водночас керував Науково-педагогічною комісією Всеукраїнської Академії наук (ВУАН), редагував збірник «З практики трудової школи», друкував статті на педагогічні теми в часописах «Світло», «Вільна українська школа».

Знаний він і як літературний критик. Низку рецензій на твори Ганни Барвінок, С. Васильченка, Б. Грінченка, на альманахи «Дубове листя», «З потоку життя» опублікував у газетах «Громадська думка», «Рада», журналах «Київська старина», «Літературно-науковий вісник» та ін. Разом з іншими діячами культури ще 1895 року заснував видавництво «Вік». Ім’я В. Дурдуківського завжди стояло поруч із іншим – Сергія Єфремова. Земляки, щирі друзі, обидва самовіддано служили рідній культурі. Та й мешкали вони в одному будинку.

У 1929 році В. Дурдуківський став жертвою сталінських репресій (проходив у справі СВУ): засуджений, помилуваний, знову засуджений, а 16 січня 1938 року – розстріляний.

В. Дурдуківському належить більше ста публікацій, які побачили світ під його прізвищем, псевдонімами і криптонімами і які ще чекають своїх дослідників. Характеризуючи В. Дурдуківського, один із випускників його гімназії писав, що він «був людиною високого і шляхетного плану. Педагог з нього був рідкісний, високоталановитий, щоб не сказати геніальний, переповнений увагою і любов’ю до кожної малої істоти, що була під його опікою».

 

Література

Мазуренко, О. С. Один із сорока п’яти: (Володимир Федорович Дурдуківський – видатний педагог, науковець, патріот України) / Ольга Мазуренко // Розвиток музейної справи на Черкащині: матеріали другої наук.-практ. конф., Черкаси, черв. 2009 р. – Черкаси, 2016. – С. 194-200.

Хоменко, В. Педагог / В. Хоменко // Хоменко В. Пам’ять. – Київ, 2013. – С. 54-56.

Даниленко, О. В. Дурдуківський Володимир Федорович: педагог, публіцист, критик / О. В. Даниленко // Діячі науки і культури України: нариси життя та діяльності / за ред. А. П. Коцура, В. П. Коцура, Н. В. Терес. – Київ; Чернівці, 2010. – С. 188-190.

Кравець, А. Причина розстрілу – «підозріла» любов до України / Андрій Кравець // Вечірні Черкаси. – 2014. – 5 лют. – С. 17.