Діденко Ольга Петрівна

(18.07.1916 – 21.05.2010)

краєзнавець, фольклорист


Народилася Ольга Петрівна Діденко 18 липня 1916 року в м. Умані. Батьки походили з козацьких родин.

У 1926 році О. Діденко була зарахована до другого класу школи. Згодом закінчила вчительські курси.

З 1933 р. Ольга Петрівна розпочинає вчителювати у Великій Севастянівці Христинівського району. Часи були важкі, школи були порожніми.

У 1934 році вступила на факультет української мови та літератури Уманського інституту народної освіти, але через рік факультет закрили і студентів перевели у Миколаївський інститут.

Після закінчення навчання Ольга Петрівна поїхала вчителювати на Донбас, де хотіла заховатися від репресій. Тут вийшла заміж за В.С. Скуратівського.

У 1938 році молоде подружжя повертається до Умані, де народилися сини Віталій і Олександр.

У 1941 році чоловік Ольги Петрівни загинув у бою під Зеленою Брамою.

Переживши особисту трагедію, О. Діденко включилася в підпільну боротьбу. Із серпня 1941 р. по 1944 р. перебувала у підпільній групі А. Романщака, дивом залишилася живою. Була нагороджена орденом Великої Вітчизняної війни і медаллю «За відвагу».

У 1946 – 1947 рр. підпільників, які вижили у війну, накрила хвиля репресій. Залишивши синів на батьків, Ольга Петрівна знову втікає. Вчителювала на Львівщині. Та її інтереси сягали далеко поза межі вчительської справи.

О. Діденко – збирач усної народної творчості. Співпрацювала з інститутом фольклористики АН УРСР. У 1949 р. брала участь у семінарі з питань народної поезії, організованому Всесоюзним будинком народної творчості у Москві.

До Умані повернулася у 1960 році. Деякий час Ольга Петрівна працювала в школі с. Антонівки Уманського району. Але в 1961 році влаштувалася на роботу в Уманський краєзнавчий музей. Разом з Василем Антоновичем Стефановичем працювала над збірником «Археологічні пам’ятки Уманщини».

Працюючи в музеї, Ольга Петрівна зустрілася з Надією Суворовцовою, легендарною дисиденткою, яка знаходилася під наглядом КДБ. Вони тішили себе надією, що зможуть бодай крихту зробити для відродження України. Ольга Петрівна перекладає історичні документи України з польської мови. Н. Суворовцова згуртувала навколо себе національно свідому молодь. В Умані утворився центр виготовлення і розповсюдження самвидавної літератури. Друкували її у квартирі Ольги Діденко та в хаті її сина В. Скуратівського. Знову почалися переслідування.

Після звільнення з музею О. Діденко на громадських засадах працювала в Черкаському обласному краєзнавчому музеї, брала активну участь у літніх експедиціях інституту археології АН УРСР.

У 1989 р. Ольга Петрівна стала штатним працівником краєзнавчого музею, згодом – обласної археологічної інспекції. Написала ряд наукових статей, друкувалася в різних періодичних виданнях. Цього ж року стає одним із засновників культурного товариства «Берегиня».

О. Діденко вважається найліпшим знавцем історії Уманщини. Найбільшим своїм досягненням вважала розшифрування географічних назв на карті Г.Л. де Боплана (XVII ст.).

23 грудня 1997 р. О.П. Діденко було нагороджено премією імені Вікентія Хвойки за охорону пам’яток археології. У цьому ж році вийшла перша збірка її віршів «І у горі завжди зоря була…». У 2000 р. побачила світ збірка «Мир і війна».

6 березня 2001 року Ольгу Петрівну визнано «Жінкою року – 2000» в номінації «Жінка-митець».

У травні 2010 р. славетної жінки не стало. Жила Ольга Петрівна, не втрачаючи Віри, Надії й Любові.

 

Література


Діденко, О.П. Збірник археологічних пам’яток Уманщини. Т. 1 / О.П. Діденко та ін. – Умань : ВПП, 2006. – 344 с.

Діденко, О. Перше місто в землі козаків : [історія Умані за даними археолог. розкопок] / О. Діденко // Уман. зоря. – 1968. – 5, 12, 28, 29 черв.

Діденко, О.П. Віконня різьблення на Уманщині / О.П. Діденко // Нар. творчість та етнографія. – 1976. – №5. – С. 41 – 43.

 

* * *


Смілянець, Л.В. Жити – значить боротись / Л.В. Смілянець // Краєзнавство Черкащини : зб. – Черкаси, 2011. – №9. – С. 173 – 178.

Поліщук, В.Т. Поетеса, подвижниця // В.Т. Поліщук. Під прапором неба. – Черкаси. – 2000. – С. 113 – 116.

Чорномаз, Б. Ольга Петрівна Діденко // Чорномаз Б. Опір радянській владі на Уманщині. – Умань, 2011. – С. 155.

Касумова, Р. Українська горлиця / Р. Касумова // Уман. зоря. – 2007. – 8 серп. – С. 2.

Павленко, М.С. Діденко Ольга Петрівна / М.С. Павленко // Письменники Уманщини. – Умань, 2011. – С. 59 – 61.

Діденко О.П. // Вчені Черкаського краю : бібліогр. нариси. Сер. Суспільні й гуманітарні науки / Черкас. обл. б-ка для юнацтва ім. В. Симоненка. – Черкаси, 2010.- Вип. 4, кн. 1.А – і. – С. 65 – 66. – Бібліогр. : С. 66 – 68.

Відейко, М.Ю. Діденко Ольга Петрівна / М.Ю. Відейко // Енциклопедія Трипільської цивілізації. – К., 2004. – Т. 2. – С. 149.