Ракушка-Романовський Роман Онисимович
(1622 - 1703)
державний і церковний діяч другої половини XVII століття
Народився Роман Онисимович Ракушка-Романовський близько 1622 року. Його батько – Онисько Ракушка був вихідцем з містечка Романівка Брацлавського воєводства (нині село Тальнівського району). У 20-х роках він переселився до Ніжина. Там минули дитячі роки Романа Ракушки.
В 1649 році Роман числиться в полковій сотні Ніжина. Завдяки природним здібностям, гарному і виразному почерку він при полковнику Івану Золотаренку, уродженцю Корсуня, стає ревізором, а потім і «дозорцем скарбу войськового», поповнюючи полк і грішми, і провіантом, і одягом.
Вже сотником Роман Ракушка стає прибічником гетьмана Івана Виговського. Як посол, приводить до присяги на братерство у боротьбі проти Москви кримського хана Карамбея. Та сам не сприймав ні польської, ні кримської орієнтації. В червні 1663 року при гетьману Івану Брюховецькому займає посаду генерального підскарбія Лівобережної України, тобто стає міністром фінансів.
З 1676 року Роман Ракушка переїздить в Стародуб, де спокійно наживає маєтності, маючи велику сім’ю, і, що найосновніше, рік за роком пише літопис, почавши його від 1648 року і закінчивши 1702-м.
«Літопис Самовидця» - найвидатніша літературна пам’ятка XVII століття. В ній достовірно і художньо описано всенародну боротьбу проти гнобителів у роки Хмельниччини, будування української державності і свого врядування.
Мало хто знає, що автором козацького літопису був наш земляк Роман Ракушка. У «Літописі Самовидця» названо багато місцевостей нашого краю. Автор згадує Чигирин, як столицю України, Корсунь, Черкаси, Канів і найближчу його серцю Умань. Про неї він пише з любов’ю: «Умань преславний город український». «Літопис» є першою літературною пам’яткою козацької доби, а його автор є першим письменником з нашого краю.
Будівничий фінансових підвалин української держави, один з провідних діячів свого часу, мирно закінчив своє життя 1703 року у Стародубі. За його заповітом він похований «в той же церкві святого Миколая на лівом боці пред образом святої Тройци».
Література
Літопис Самовидця [Текст]. – К., 1971. – 205 с.
***
Апанович, О. Козацькі літописці: Самовидець – Роман Ракушка-Романовський [Текст] /О. Апанович //Неопалима купина. – 1995. - №5 – 6. – С. 171 – 177.
Мицик, В. Генеральний підскарбій [Текст] /В. Мицик //Черкас. край. – 1993. – 21 серп. – С. 4.
Мицик, В. Літописець Самовидець [Текст] /В. Мицик //Колос. – 1988. – 29 берез.
Мицик, В. Літописець Самовидець [Текст] /В. Мицик //Черкаси. – 1992. – 10 січ. – С. 6.
|