Савченко Семен Васильович

(23.09.1919–01.09.2010)

поет-гуморист


У 70–90 роках минулого століття широко відомим у нашому краї було ім’я гумориста Семена Савченка. Почувши його, люди відразу посміхалися.

Читаючи мініатюри гумориста, можна було подумати, що його життя таке ж веселе, як і його твори. Але це не так.

Народився Семен Васильович Савченко і майже все життя прожив у Вереміївці на Чорнобаївщині. Батька не пам’ятав, а мати теж рано пішла за межу. Виховувався у колгоспному патронаті. У 1939 році був призваний на дійсну військову службу, а там почалася війна. Після тяжкого поранення повернувся додому інвалідом (без правої руки). Мав одинадцять урядових нагород. Багато повоєнних років працював у апараті сільської ради.

Писав гуморески. Дотепними, а часом дошкульними виходили вони в нього. Поступово прийшло визнання читачів. Друкувався Семен Васильович на сторінках місцевої періодики, а також у «Сільських вістях», «Молоді України», «Перці», «Бористені», «Хліборобі України».

У більшості творів нашого земляка багато іронії і м’якої посмішки над «героями»: ледарями, п’яницями, крадіями, шахраями.

Гуморески Семена Савченка увійшли до репертуару Юрія Тимошенка, Анатолія Паламаренка, Юрія Смолянського. Та й сам автор був майстерним їх виконавцем. Виступав у рідному селі, Чорнобаївському районному Будинку культури.

Участь С. Савченка у міжнародному фестивалі народної творчості приносить йому срібну медаль лауреата. Згодом він стає лауреатом конкурсу гумористів журналу «Перець». Високу оцінку журі одержали його гуморески на першому фестивалі сатири і гумору «Вишневі усмішки».

Творчість Семена Васильовича Савченка не втратила своєї актуальності і сьогодні. Він помічає людські вади і посміхається.

Семен Васильович Савченко – автор трьох збірок гумору: «Лопата для грошей», «Шкода від поцілунків», «По любові». Вони побачили світ завдяки допомозі чорнобаївців, які люблять і шанують свого земляка.

 

Література


Твори С. Савченка


Шкода від поцілунків : [гумор. вірші] / С. В. Савченко. – Чорнобай : б. в., [1994?]. – 105 с. : портр.

Біографічна довідка про автора – с. 5.

Лопата для грошей : [гумор. вірші] / С. В. Савченко. – Чорнобай : б. в., [1993?]. – 105 с. : портр.

Біографічна довідка – с. 5.

«Парубоцькі справи» : [гуморески] / Семен Савченко // Холод. Яр : часопис. – Черкаси, 2003. – № 2. – С. 303.

 

Про С. Савченка


Бондар, О. «Ой Семене, ти, Семене, склади вірша, ще й про мене» / Олексій Бондар // Черкас. край. – 1999. – 30 черв. (№ 50). – С. 6.

Смолянський, Ю. «Гумор – велика сила» / Юрій Смолянський // Село і Люди. – 1994. – Берез. (№ 13). – С. 6.

Смолянський, Ю. Бажаємо усмішок / Юрій Смолянський // Черкас. правда. – 1989. – 16 верес. (№ 213). – С. 4.

Мозгова, В. Як ми гостювали у Семена Савченка / Валентина Мозгова // Молодь Черкащини. – 1996. – 3 лют. (№ 6). – С. 3 : іл.

А автор хто? // Черкас. край. – 1991. – 30 берез. (№ 62). – С. 4.

І в дев’яносто ще козак // Сіл. вісті. – 2009. – 25 верес. (№ 110). – С. 60 : портр.