Нові видання про край у 2019 році

 

Страшевич, В. Б. Черкасские евреи : ист.-краевед. очерк / Василий Страшевич. – Черкассы : Вертикаль, 2017. – 263 с. : ил.

Історико-краєзнавчий нарис відомого краєзнавця Василя Страшевича написан на основі вивчення архівних документів, історичних джерел, свідчень очевидців подій. Він розповідає про становлення, життя і діяльність Черкаської єврейської громади, яка зробила великий внесок в промисловий і культурний розвиток міста у ХІХ – ХХІ століттях.

Кожен, хто прочитає цей нарис, нехай перейметься гордістю за своїх предків, за свою історію, відчує себе частинкою народу, залишить своєю діяльністю помітний слід, якісь людські цінності у житті своєї громади, маленької батьківщини, де народився і живе.

Шкляр, В. М. Троща : роман / Василь Шкляр. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2018. – 413 с.

Автор книги – Василь Шкляр – один із найтитулованіших та найулюбленіших письменників країни, «батько українського бестселера», автор знаменитого роману «Чорний ворон».

Новий роман В. Шкляра «Троща» розповідає про вояка УПА. Для нього війна вже минула, проте боротьба триває у невгамовному серці. «Свої» і «чужі», дружба та розбрат, кохання і зрада, помилування і помста… Усе переплелося й відгукнулося болем, коли через багато років він натрапив на свіжу могилу давно загиблого побратима. Минуле накочується з новою силою, щоб він постав перед розгадкою таємниці, перш ніж розпочати нове життя.

Городище в документах і фотографіях / [авт.-уклад.] Микола Панасенко. – Городище : Ред. район. газ. «Вісник Городищини», 2017. – 279 с. : іл. – Бібліогр. : с. 278.

У 2016 році виповнилося 60 років із часу набуття Городищем статусу міста. Ця книга є першою спробою в документах і фотографіях відобразити його історію.

За кожним наведеним фактом і фотознімком - величезна праця ентузіаста-дослідника Миколи Панасенка. Він зустрівся з величезною кількістю земляків-старожилів, неодноразово побував у бібліотеках та архівах Городища й Черкас. Результатом стали записані спогади, десятки документів і сотні світлин. Попри труднощі буття, свої знання Микола Панасенко зібрав у книгу і безкорисливо віддає свій скарб громаді.

Штепан, М. М. Обірвана струна : [поезії] / Микола Штепан. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2017. – 111 с.

Найгеніальнішу мелодію можна зіграти на одній струні. Із цією дзвінкою мідною ниткою можна порівняти життя Миколи Штепана, яке обірвалося на високому акорді. Відзвуком його є ця збірка вибраних творів – рвучких, гострих, безкомпромісно-викривальних політичних; пісенно-натхненних патріотичних; тепло-щемких родинних; палких романтичних.

Народившись у самісінькому серці України, на Шевченковій землі, автор ступив на ту ж дорогу, що й земляк Василь Симоненко, з яким так трагічно перегукнулася його життєва доля.

Для всіх, хто цінує чесну просту поезію.

Діхтяренко, Г. Ю. Свічада : невигад. історії / Григорій Діхтяренко. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2017. – 353 с.

Книжка «Свічада» містить новели, бувальщини, що відтворюють плин життя, в якому буває все: і вірне кохання, і зрада, і щастя й горе людське. «На папір рядок за рядком лягали, пише автор у передньому слові, начерки невигаданих історій про болючі, а нерідко й важкі-преважкі шляхи, які силкується подолати людина, пошукуючи щастя».

Кожний твір начеб говорить читачеві: живи чесно, гідно, не зраджуй, помножуй свою благодать.

Козоріз, В. П. Льонообробне виробництво у Драбівській економії Барятинських та роль Анрі Ле Докта = The flax processing production in the Knyaz Baryatinsky’s enterprise in Drabiv and the role of Henri Le Docte / Козоріз В. П. ; [ред. Л. П. Гобельовська]. – Харків: Друк. Мадрид, 2017. – 63 с. : іл

У виданні розглянуто історію виникнення та розвитку льонообробного виробництва у драбівській економії князів Барятинських, яке існувало тут з 1862 по 1914 роки. Вперше докладно проаналізовано роль в організації цієї справи  бельгійського агронома-інженера Анрі Ле Докта, який у 1862–1872 роках мешкав у містечку Драбів разом зі своєю родиною.

Видання розраховане на істориків, краєзнавців, співробітників музеїв, викладачів, аспірантів, студентів та усіх, хто цікавиться історією рідного краю й зокрема історією розвитку промисловості на території колишнього Золотоніського повіту Полтавської губернії.

Масло, М. Від імені сіл : вибр. поезії / Михайло Масло ; передм. В. Дзеги, В. Поліщука. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2017. – 485 с. : іл.

Ця книга вибраних творів талановитого українського поета й педагога Михайла Масла (1918 - 1984) є найповнішим на сьогодні виданням його лірики та ліро-епосу, у яких передовсім вражають непідробна, органічна залюбленість у рідну землю, сільську людину й сільську природу, яку так витончено і чуттєво виписав митець у численних ліричних мініатюрах.

Ця книга є свідченням вдячної пам’яті краян поетові-землякові до його 100-річного ювілею.

Овчинников, Е. В. Трипільська культура Канівського Подніпров’я (IV тис. до н. е., етапи ВІІ - СІ) : монографія / Е. В. Овчинников ; НАН України, Ін-т археології. – Київ : Олег Філюк, 2013. – 439 с. : іл. – Бібліогр. : с. 416–439.

Монографія є першим дослідженням, яке представляє у повному обсязі трипільські пам’ятки Канівського Подніпров’я (етапи ВІІ–СІ) – найвіддаленішої північно-східної периферії ареалу культурно-історичної спільності Кукутень-Трипілля. В роботі надається характеристика поселень, житлово-господарчих споруд, виробничого інвентарю, керамічного посуду, предметів духовної культури. За результатами всебічного аналізу матеріалів проведено їх локально-хронологічну атрибуцію та обгрунтовано існування канівської групи, найпізнішого за часом виникнення окремого локально-хронологічного варіанту «західнотрипільської культури» – масиву пам’яток з розписною керамікою. Запропоновані реконструкції господарства, ідеології, історичної долі давньоземлеробського населення. За час порівняно недовгого проживання у регіоні (близько 300 – 400 років) «канівське» населення» проходить усі етапи розвитку окремого етносу – від народження до занепаду та зникнення.

Для археологів, етнографів, мистецтвознавців, істориків давнини України, викладачів і студентів гуманітарних факультетів ВНЗ, учителів, краєзнавців.

Михайлова, Н. С. Літературна біографія Уманщини: 400-річчю першої писем. згадки про місто та 200-річчю «укр. шк.» в пол. літ. присвяч. / Ніна Михайлова ; [редкол. : В. Козицька та ін.]. – Черкаси : Інтроліга ТОР, 2017. – 223 с. : іл. – Бібліогр. : с. 219–220.

У книзі на тлі історичних процесів, подій описані явища літературного характеру, що відбувалися на теренах Уманщини, починаючи з «Гуманської пустки», і які знайшли відображення в різноплановій, різножанровій літературі.

Уманщина і її неповторна історія, місто і його герої, автори і їхні твори, література краю з відображенням всього того, що було і є самим життям. Іншими словами, це – літературна біографія, літературна скарбниця Уманщини.

Книга адресована тим, кого цікавить своє, рідне та маловідоме, хто не звернув уваги на малозначиме для нього, хто не задумувався над місією книги у поєднанні пам’яті про минуле, інтересів сьогодення та надії на майбутнє.

Мицик, В. Ф. Полковник Петро Дерещук : «Всю Душу За Волю України» : оповідь про боротьбу за самост. Україну на терені іст. Уманщини у 1920-х роках, про отаманів, повстанців та настрої людей / Вадим Мицик, Володимир Мовчан ; [за заг. ред. В. Ф. Мицика]. – Київ : КВІЦ, 2017. – 259 с. : іл.

Найбільше спаплюженою, перебріханою російсько-більшовицьким режимом є боротьба українців за свою державність у 1917–1920-х роках. Самовіддані патріоти оголошувалися «ворогами народу», обзивалися «українськими буржуазними націоналістами», «петлюрівцями», а на Тальнівщині, особливо у селі Вишнополі, ще й «дерещуківцями», «дерещуками». За цим йшло виключення із суспільного життя: переслідування, цькування, тюрми, концтабори, знищення, замовчування. Вперше найповніше про боротьбу за самостійну Україну на історичній Уманщині, Тальнівщині, Звенигородщині, про повстанців й отаманів, про рухи й настрої людей того часу на конкретних фактичних даних й оповідається у даній книзі.

Мицик, В. Ф. Дослідники краю Тальнівського : оповідки про краєзнавців / Вадим Мицик, Володимир Мовчан. – Київ : КВІЦ, 2017. – 163 с. : іл.

Книгу присвячено самовідданим людям: краєзнавцям, в їх числі й археологам, історикам, котрі в різний час досліджували й досліджують історію в центрі української землі – на Тальнівщині, життя на її території як у прадавнину, так і в роки нинішні. Не дають забувати, що ми є синами рідного краю, Великого й Вічного хліборобського Народу. Своїми розвідками й публікаціями вони утверджують, що життя на нашій землі із правіків розвивається безперервно. Задля пошанування праці дослідників Тальнівського краю, увічнення історії й написана дана книжка. Видання розраховане на всіх, хто не байдужий до історії рідної землі й нашого трудівничого люду.

Нераденко, Т. М. Молюхів Бугор : [монографія] / Тетяна Нераденко ; Навч.-наук. Ін-т історії та філософії Черкас. Нац. ун-ту ім. Б. Хмельницького, Черкас. обл. територ. від-ня МАН України, Черкас. обл. орг. Нац. спілки краєзнавців України. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2017. – 505 с. : іл. – Бібліогр. : с. 489–492.

У монографії вперше в археологічній літературі здійснюється комплексна публікація результатів археологічних розкопок відомого поселення доби неоліту та енеоліту Молюхів Бугор, яке розташоване у південній частині правобережного Лісостепу, біля села Новоселиця Чигиринського району.

Висвітлюється історія відкриття та дослідження пам’ятки протягом 1950–2013 років, подається всебічна характеристика та систематизація археологічних та остеологічних матеріалів, знайдених автором у ході розкопок поселення у 1992–2013 роках. Обгрунтовується абсолютне датування Молюхова Бугра та його внутрішня хронологія у зіставленні з відповідними неолітичними та енеолітичними культурами України. Доводиться велике наукове значення археологічного комплексу Молюхового Бугра не лише для вивчення матеріальної і духовної культури Потясминня та Середнього Подніпров’я доби неоліту та енеоліту, а й для відтворення давньої історії та культури України і Східної Європи.

Для археологів, істориків, краєзнавців, музейників, викладачів та студентів історичних спеціальностей вищих навчальних закладів, широкого кола читачів, які цікавляться археологією і давньою історією Черкащини, України, Східної Європи.

Мироненко, О. А. Я серце віддав землі / Олексій Мироненко ; [ред. О. Титаренко]. – Черкаси : Третяков О. М., 2017. – 308 с. : іл.

Ця книга є підсумком понад столітньої роботи на землях нинішнього господарства «Нива», що у Чорнобаївському районі, і вийшла до 90-ліття багаторічного керівника цього господарства Олексія Андрійовича Мироненка.

Перед нами постає історія розвитку п’яти сіл: Лукашівки, Григорівки, Вишнівки, Веселого Подолу та Новоселиці, об’єднаних в одне господарство. Зі щирою повагою згадує автор його керівників, голів сільських рад, директорів шкіл, простих трударів, які невтомною працею творили достаток села і власних родин.

Олексій Андрійович Мироненко 29-річним зважився взяти на себе тяжку ношу керівника і понад 40 років успішно очолював потужне сільськогосподарське підприємство. Тут першими в Україні відмінили трудодні й перейшли на грошову оплату праці, першими розпочали будівництво коштом колгоспу житла для молодих сімей, першими за рахунок колгоспу збудували лікарню, і на кошти громади утримували лікарів. Одними з перших у господарстві перейшли від колгоспної форми господарювання до створення акціонерного товариства.

Ця книга – не простий виклад автобіографії, не виклад історії колгоспу, села; це етюди життя, роздуми про роботу колег, проблеми села вчорашні і сьогоднішні, хвилюючі і болючі. Автор не тільки розповідає про проблеми, а й пропонує шляхи їх розв’язання.

О. А. Мироненко справді своє життя, серце й душу віддав землі та її дбайливим трудівникам. Його досвід і на сьогодні залишається неоціненним.

Видання стане прикладом для багатьох господарників, допоможе молодому поколінню сільських трударів усвідомити власну філософію – любити землю і залишити добру пам’ять про себе.

Крамар, В. В. Копіювата : зберегти від забуття : історико-краєзнавчі нариси / Віктор Крамар. – Вид. 2-ге, випр. та доповн. – Луцьк : ПП Іванюк В. П., 2018. – 580 с.

Зародки життя і становлення с. Копіювата Монастирищенського району, етапи боротьби його працьвитих, мудрих людей за кращу долю, за громадянське й національне утвердження, їх бойові і трудові звитяги, тривоги і радощі – все це лягло в основу книги історико-краєзнавчих нарисів Віктора Крамара.

Як і кожне українське село, Копіювата пройшла через війни, революції, голодомори, колективізацію, Чорнобильську катастрофу і сьогоднішню війну зі споконвічним ворогом України – імперською Росією.

За все заплачено найвищою ціною – життям простих людей. Автор повернув їх імена внукам і правнукам, щоб уже ніколи їх не забули. Всього через сторінки книги пройшли імена понад 2 тисяч копіюватців, які народились або проживали  та працювали в селі у XVIII – ХХІ століттях чи живуть і трудяться нині.

Автору книжки хотілося, щоб молоде покоління знало те, про що старше покоління не говорило, або говорило пошепки: щонайменше 800 жителів села загинуло від голодомору 1931–1933 рр., біля 40- сімей було розкуркулено і вислано до Сибіру, понад 10 односельців репресовано у 1937–1938 рр. Більше 300 копіюватців воювали на фронтах війни 1941–1945 рр., з них 130 загинули. Жертвами війни стали більше 30 мирних жителів села. Понад 200 односельчан було насильно вивезено на примусові каторжні роботи до Німеччини.

Усе сплелося сьогодні історичній долі села в один вінок: захоплення і краса, радість буття і соціальна драма, смуток від того, як сьогодні воно руйнується і занепадає.

Книга адресована широкому загалу читачів і, насамперед, нинішньому і прийдешнім поколінням односельців автора.