Нові видання про край у 2022 році


Черевко, О.В. Черкащина : кроки поступу : вибр. промови та інтервʼю, 2005–2010 : [30-річчю Незалежності України присвяч.] / Олександр Черевко ; [вступ. слово В. А. Ющенка]. – Черкаси : Вертикаль, 2021. – 377 с., [64] с. : іл.

У збірнику подано вибрані промови та інтервʼю голови Черкаської обласної державної адміністрації (2005–2010 рр.) Олександра Володимировича Черевка. Успіхи тогочасного соціально-економічного розвитку області переконливо ілюструють уміщені в додатках діаграми, графіки й зведена таблиця. Багатогранна діяльність голови ОДА з розбудови Черкащини відображена і на численних світлинах.

Видання адресоване насамперед субʼєктам публічної влади та управління, а також широкому читацькому загалу, зацікавленому новітньою історією Шевченкового краю.

Жук, Н. Настоятель / Ніна Жук. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2021. – 362, [1] с. : іл.

Книга «Настоятель» про Людину з великої літери – настоятеля Золотоніського Свято-Успенського собору протоієрея Ярослава Іванусу.

У духовно спустошеному за десятиріччя атеїзму Золотоніському краю він зібрав численну паству, виховав цілу плеяду людей, які теж обрали для себе шлях пастирського служіння. Немає на Золотоніщині такого села, такого куточку, такої хати, де б не чули слово Боже з вуст цього невтомного проповідника. Протоієрей Ярослав подавав яскравий особистий приклад християнського служіння, разом з тим залишаючись надзвичайно скромною, смиренною, невибагливою людиною, готовою прийти на допомогу, вислухати кожного, хто потребував його участі.

Протоієрей Ярослав залишив яскраву і незгасну памʼять у серцях тисяч людей. І тому молитва за нього на Черкащині назавжди залишиться вдячною і незгасною.

Дробний, І. С. Автор дивокниг. Т. 1. Поезія та переклади / І. С. Дробний ; [упоряд. В. Побиванець та ін. ; передм. С. Єрмоленко]. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2020. – 523 с.

Дробний, І. С. Автор дивокниг. Т. 2. Статті та дослідження / [ І. С. Дробний, упоряд. В. Побиванець та ін.]. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2020. – 449, [1] с. : іл.

Дробний, І. С. Автор дивокниг. Т. 3. Пісенна творчість І. С. Дробного / [І. С. Дробний ; упоряд. В. Побиванець та ін.]. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2020. – 54, [1] с. : іл.

«Ти – автор дивокниг», – так закінчив свого листа у 1999 році відомий поет, прозаїк, журналіст Григорій Білоус до Івана Семеновича Дробного – поета, прозаїка, публіциста, перекладача, краєзнавця, щирого патріота України, члена Національної спілки письменників України, лауреата літературно-публіцистичної премії «Берег надії» ім. Василя Симоненка та краєзнавчої премії ім. М. Пономаренка, відмінника народної освіти, почесного громадянина м. Золотоноші. Після себе Іван Семенович залишив величезний творчий спадок, добру памʼять рідних, колег, учнів.

Автори зробили спробу воскресити поетичні рядки особистого архіву поета, які з якихось причин не потрапили у вже видані збірки, тут же є й вірші, які вже друкувалися, але тематично перегукуються зі знайденими в архівах. Оживити вицвілі рядки газетних сторінок з творами письменника, зібрати спогади про нього, нагадати про його пісенну творчість, ознайомити з думками науковців, що вивчають творчість поета, запропонували метод розробки уроків про І.С. Дробного.

Голодомори та репресії на Городищині : (кн. памʼяті в док. та спогадах) , [ред.-упоряд.] М. М. Панасенко. – Корсунь-Шевченківський : Майдаченко І. С., 2021. – 286, [20] с. іл. : іл.

Питання Голодомору є центральним питанням не лише історії України, воно має універсальне значення для всіх істориків світу, які вважають, що людство – це велика родина націй, народностей, етносів, що знищення або ослаблення будь-якого народу веде до кризових явищ у духовному, економічному, культурному житті всієї світової цивілізації. Тому питання штучного голоду в Україні на початку 30-х років невідʼємне від питання порушення прав людини, народу, воно підпадає під категорію злочинів проти людяності і людства.

Чому саме Україна? Тому що вона мала більше населення, ніж решта, разом узятих, неросійських республік. Тому, що вона мала великий досвід національно-визвольних змагань. Ворогом номер один для Сталіна і його оточення був не тільки український селянин чи український інтелігент. Ворогом була Україна як така.

У горнилі локальних воєн : нариси, спогади, вірші, пісні / [упоряд. О. В. Зайченко, М. М. Коструба, В. М. Устинова ; голов. ред. В. А. Козицька].- 2-ге вид., доповн. – Умань : Візаві, 2019. – 549 с. : іл.

Ніхто не створений для війни – вчить нас народна мудрість. Однак в усі часи справжні чоловіки бралися за зброю – так веліли військова присяга, честь і обовʼязок перед державою.

Обовʼязок сучасного покоління – згадати земляків, уроженців Умані й району, яким випало брати участь у бойових діях в різні періоди в різних країнах.

Адже з 1924-го по 1989 рік наші військові побували на території понад двадцяти іноземних держав.

Тим подіям та їх учасникам було присвячено книгу про воїнів-інтернаціоналістів, видану в 2014 році. Тепер у світ вийшло доповнене і відкориговане її перевидання. Сторінки книги сповнені історичних фактів і реальних подій, а також історій людей нелегкої долі – вірних військовій присязі наших земляків.

Не забуваймо: лише ті мають майбутнє, хто памʼятає минуле.

Коляда, І. А. Василь Симоненко / Ігор Коляда ; [голов. ред. О. В. Красовицький]. – Харків : Фоліо, 2021. – 119, [2] с., [4] с. іл. – (Знамениті українці).


Відомі слова Євгена Сверстюка про те, що «Симоненко належить до тих, людей, чиї біографії треба вивчати як частку історії України». Тієї України, яка вміє вистояти в лихоліттях і знову розправити крила. Одного з найвідданіших її співців теж не оминула лиха доля: жорстокі часи сталінських репресій, страхіття війни, жахливі умови існування. Та водночас юнак завважував дивосвіт рідної природи, всотував багатство народної творчості. Випробування не позбавили його щедрості душі, теплої усмішки. Йому було даровано аж надто коротке життя: він тільки виписувався, тільки починався – і залишив по собі спогад на всі часи поки світ промовлятиме: «Україна». Чому? Досить прочитати біографію поета.

Мицик, Ю. А. Чигирин – гетьманська столиця / Юрій Мицик. – 2-ге вид. – Київ : Кліо, 2021. – 391 с. : іл.


Видання є першим узагальнюючим дослідженням з історії гетьманської столиці -  Чигирина, з яким повʼязані часи Національно-визвольної війни українського народу 1648–1658 рр., часи Руїни та гайдамацького руху. У ньому висвітлюється також історії Чигиринського полку та низки населених пунктів на його території (Суботів, Медведівка та ін.). книжка, в якій охоплено події з давніх часів до ХІХ ст., грунтується як на опублікованих, так і на архівних джерелах, проливає світло на незнані сторінки історичного минулого важливого регіону України козацької доби.

Видання розраховане на широке коло читачів, усіх, хто цікавиться історією козацтва та рідного краю.

Мицик, Ю. А. Корсунь козацький / Ю. А. Мицик, С. Ю. Степенькін. – вид. 2-ге. – Київ : Кліо, 2021. – 221, [2] с.


Книжка у доступній та цікавій формі розповідає про історичне минуле старовинного козацького міста Корсуня і Корсунщини загалом від давніх часів до ХІХ ст. звертаючи особливу увагу на козацький період історії Корсунщини, автори описують роль регіону у формуванні козацького стану від XV ст., Визвольній війні 1648–1658 рр. та у подальшому складному процесі державотворення України.

Видання розраховане на старшокласників, викладачів середньої школи та всіх, хто цікавиться історією козацтва та рідного краю.

Даценко, Л. М. Мій маніфест : одна держава, одна мова, одна церква : [поезія] / Леонід Даценко ; [передм. О. Фещенко ; післямова В. Захарченка]. – Черкаси : Чабаненко Ю. А., 2021. – 84 с.


Поет, перш за все – захисник народу, своєї нації! Збірка «Мій маніфест» – яскраве цьому підтвердження. Вона пронизана болем за рідну державу, за долю кожного українця. але, разом з тим, ця книга життєствердна й палка, як закличний дзвін, що зве підніматись з колін, брати зброю (фізично й духовно), ставати в лави задля боротьби. за Україну, за свою душу, за саме життя! «Мій маніфест» нікого не залишить байдужим.

Лазуренко, В. М. Богдан Хмельницький і навпротистояння церков Суботова / Валентин Лазуренко. – Харків : Новий курс, 2021. – 232 с. : іл. – Бібліогр. : с. 196–223.


Видання присвячене дослідженню питання можливої локалізації поховань гетьмана України Богдана Хмельницького та його старшого сина Тимоша у деревʼяній Михайлівській церкві в Суботові на Чигиринщині. Розглядаються версії щодо двох суботівських церков – Михайлівської та Іллінської – у вигляді своєрідного протистояння – «навпротистояння».

Книгу адресовано історикам, викладачам, вчителям, аспірантам, краєзнавцям та всім, хто цікавиться минулим українського народу.


Жадько, В. О. «Із козацького роду» / Віктор Жадько ; [редкол. : В. Кремень та ін.]. – Київ [та ін.] : Рута, 2021. – 109 с.: іл. – (Шевченкіана для освітян).


У книгах про народження, дитячі та юнацькі роки Тараса Шевченка, його батьківщину, родовід чимало «білих плям», тому, працюючи в архівах, перечитуючи твори Кобзаря та праці біографів і друзів поета, в даному виданні усунено недоліки та написано об'єктивну правду про українського генія. У кожному розділі розкривається історичний, козацький дух минувшини, періоду, коли Тарас формувався як творча особистість, цікаво розповідається про дитячі роки. У книзі іще раз нагадується про Тарасів родовід, доповнений маловідомими фактами та власними знахідками й думками, малюнками та світ-линами.

Видання розраховане на освітян, молодь, шанувальників творчості Тараса Шевченка.

Жадько, В. О. «Вікопомний шлях» / Віктор Жадько ; [редкол. : В. Кремень та ін.]. – Київ [та ін.] : Рута, 2021. – 159 с.: іл. – (Шевченкіана для освітян).


Про перепоховання праху Т. Шевченка 22 квітня - 10 травня 1861 року із Смоленського цвинтаря С.-Петербурга до Канева на Чернечу гору засвідчили, не в повній мірі, окремі учасники траурної церемонії. Детально і повно розкривається ця прогалина в даному виданні; зі­брані архівні матеріали, малюнки та світлини, спогади та листу­вання сучасників поета, детально проаналізовано літопис Кобзаре­вого життя останніх днів та події в період перепоховання. Адже для нас, українців, Тарас Григорович не тільки найвеличніша постать, поет і художник, а й духовний пророк нації, тому важливо достемен­но знати й цю сумну проблему, яка розкривається у книзі.

Розрахована на освітян, молодь, шевченкознавців та широке коло читачів.

Жадько, В. О. «У Києві, мов на небі» / Віктор Жадько ; [редкол. : В. Кремень та ін.]. – Київ [та ін.] : Рута, 2021. – 213 [2]с.: іл. – (Шевченкіана для освітян).


Ця книжка - сучасне прочитання життя і творчості Тараса Гри­горовича Шевченка, його перебування у Києві, результат копіткої багаторічної пошукової праці автора, який вивчив і дослідив Шевченкове творче та буденне життя і в «золотоглавому» місті над Дніпром.

Вперше в шевченкознавстві точно визначені та вказані місця, де поет і художник писав вірші, з яких змальовував краєвиди та істо­ричні пам'ятки в Києві. Багато уваги автор приділяє  історії створення Тарасових малюнків, минувшини і міста, яке любив Шевченко, та долі особистостей, з якими зустрічався.

У творчій праці використано багатий культурологічний матеріал. Видання призначене для освітян, істориків, краєзнавців, шевченкознавців, широкого загалу читачів.

Жадько, В. О. «Вільно …дороге  серцю» / Віктор Жадько ; [редкол. : В. Кремень та ін.]. – Київ [та ін.] : Рута, 2021. – 247 с.: іл. – (Шевченкіана для освітян). – Текст укр., лит.


Це славне стародавнє балтійське місто, яке привільно розкинулося на узберегах ріки Вільня, й нині не забуває українського художника. Тарас Шевченко щиро й назавжди по­любив провулки та історичні місця, тут сформувався як особистість, одержав основи мистецької майстерності. Мета книжки - відтворити обставини життя «козачка Тараса пана Енгельгардта із Вільшан» з осені 1829 року по осінь 1830 року, розповісти та показати в малюнках і світлинах, як перебування в європейському місті вплинуло на подальшу долю юного таланту, як сьогодні здійснюється живий зв'язок українських і литовських поколінь.

Для освітян, шевченкознавців, молоді, а також для всіх, кому близька за духом і спо­собом життя доля українського пророка Тараса Григоровича Шевченка.

Жадько, В. О. «І серце чистеє подай» / Віктор Жадько ; [редкол. : В. Кремень та ін.]. – Київ [та ін.] : Рута, 2021. – 117, [2] с.: іл. – (Шевченкіана для освітян).


На основі архівних матеріалів, споминів друзів, творів поета та авторського дослідження вперше матеріали книжки відтворюють обставини перебування Тараса Шевченка у Варшаві.

Для освітян, істориків, шевченкознавців, молоді, а також для всіх, хто цікавиться життям і творчістю Тараса Григоровича Шевченка.

Жадько, В. О. «Я так люблю Україну!» / Віктор Жадько ; [О. Любченко ; редкол. : В. Кремень та ін.]. – Київ [та ін.] : Рута, 2021. – 453, [2] с.: іл. – (Шевченкіана для освітян).


Видання - результат копіткої пошукової роботи - второвано увесь той шлях, яким мандрував Тарас Шевченко, тричі приїздивши в Україну. Вперше в шевченкознавстві з об'єктивною достовірністю вказані місця, які художник змалював, і подано їхні сучасні світлини, написана історія створення малюн­ків та краю, який відвідував Тарас Григорович, і людей, з якими зустрічався.

У праці засвідчується ряд важливих, актуальних проблем шевченкознав­ства, використовуються маловідомі історико-літературні та мемуарні джерела, архівні матеріали.

У виданні подано репродукції багатьох малярських робіт Т.Г. Шевченка, використано значний матеріал культурно-компаративістського і культур-герменевтичного характеру.

Для освітян, істориків, краєзнавців, шевченкознавців, молоді.

Жадько, В. О. «У всякого своя доля» / Віктор Жадько ; [редкол. : В. Кремень ; упоряд В. О. Жадько]. – Житомир :  Рута, 2021. – 863 с.: іл. – (Шевченкіана для освітян).


За життя Тарас Шевченко в Києві, губернії, та й в Україні за «три літа» прожив небагато: якщо усі дні, тижні та місяці, не стане і двох років. Проте оточення, долі однодумців, колег по перу, «братчиків» і простолюду стали і його фортуною, сприяли у творчій діяльності. Їх багато – людей, які зналися із Тарасом Григоровичем, їх насправді чимало, і в даному виданні про них розповідається. Це своєрідна енциклопедія, де зібрано все: інформація про друзів, села і Тарасові роботи,  завдяки цьому і творчість Кобзаря пізнається глибше та всебічно, ми дізнаємося навіть потаємні сторони життя і діяльності поета та художника, а це – цікаво, незабутнє і вперше. Книга розрахована на освітян, молодь, шанувальників творчості Т. Шевченка, широкий загал читачів.

Гаврилюк, О. М. Козацький літопис (2005 – 2021) / Олександр Гаврилюк ; [ред. А. Туча] ; Лисян. козац. полк Черкас. обл. козац. т-ва ДГО «Укр. реєстр. козацтва». – Київ : ТОВ «Юрка Любченка», 2021. – 479 с. : іл.


Книга на документальній основі відтворює сучасний козацький рух Лисянського козацького полку Черкаського обласного козацького товариства ВГО «Українське реєстрове козацтво» за період 2005-2021 років та показує, який значний вклад полк вніс у розвиток громадянського суспільства, краєзнавчого й волонтерського руху, а також відіграв свою роль у національному й державному утвердженні українського народу, його єднанні, розбудові та розвитку Української держави. Детально висвітлює, який вклад внесло лисянське козацтво у захист державного суверенітету та те­риторіальної цілісності нашої країни під час неоголошеної російсько-української війни на Сході України.

Лисянка - як земля Богдана і Тараса - є духовною величчю України! А тому завдяки героїчному подвигу в боротьбі та праці її синів і доньок ці імена-символи не тьмяніють в історії, а оживають з кожним новим поколінням українців і знову нагадують, яку знакову роль в історії України відігра­вало й відіграє козацька Лисянка.

Для всіх козаків полку любов до рідного краю, до всього сущого на цій Землі була і завжди буде головним джерелом патріотизму й духовності, основою набуття величі нашої країни. У новітню добу історія лисянського козацтва як невід'ємна частина загальноукраїнської історії продовжува­тиметься й надалі.

Видання розраховане на широкий загал читачів, особливо тих, хто цікавиться історією козацтва й рідного краю, оскільки спрямоване на виховання майбутнього покоління українських козаків.